Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 30
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İbrahim Halil TÜRKER
 
«« Geri dön
 

 

İBRAHİM HALİL TÜRKER

(1960, Urfa)

1984'te Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü'nü bitirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde, 1984-1986 arasında yüksek lisans, 1988-1992 arasında sanatta yeterlilik programını tamamladı. Animasyon (çizgi film) ve illüstrasyon dallarında yoğunlaşan çalışmalar yaptı.

İlk kişisel sergisini 1994'te, Eskişehir'de (Devlet Güzel Sanatlar Galerisi) düzenledi. 1985'ten bu yana karma sergilere katıldı. Özellikle airbrush (havafırçası) tekniği çerçevesinde geliştirdiği çalışmalarla, resimde soyut espas sorununun çözümüne yönelik bir anlayışı üstlendi.

1993'te Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen uluslararası bir yarışmada, Bölge Konsey Ödülünü kazandı.

 

İbrahim Halil Türker, son iki-üç yıldır ağırlıklı olarak 3D modeller üzerinde çalışmalarına ağırlık vermiş, bilgisayar ve Photoshop desteği ile çalışmalarını geleneksel biçimde tuvallere aktarmaktadır. Sanatçı, "Sanal Güzeller" ve "Fetish Manzaralar" adlı iki proje üzerine çalışmalarına devam etmektedir.


Halen Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Sanatçı bugüne kadar 8 kişisel sergiye katıldı. Halen Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ve Ankara Exlibris Derneği üyesidir. 

 

Geometrik biçim elemanlarının endüstriyel estetik oluşturacak düzeyde kompoze edilmesinden kaynaklanan soyut resimleri, "Neo-Geo'' esprisinin uzantılarını taşır.