Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 55
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Turan AKSOY
 
«« Geri dön
 


TURAN AKSOY
(1965, Erzincan)

 

1965 yılı Erzincan doğumlu olan sanatçı, 1986 yılında Gazi Üniversitesi Resim Bölümü'nü bitirdikten sonra University of Central England'da yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

 

1997 yılında Hacettepe Üniversitesine öğretim görevlisi olarak atandı. 1998 yılında Doçent ünvanı aldı. 2002 yılında Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2005 yılında aynı üniversitede profesörlük kadrosuna atandı.

İstanbul'da yaşayan sanatçı, Pi Artworks'te 2012'de "Toz ve Telaş", 2010'da ‘‘Işıltılı Şeyler'' sergilerini açtı. 2009 yılında İstanbul 2010 Taşınabilir Sanat Projesi kapsamında ‘‘Geçici Rahatsızlık'' sergisine katıldı. Sanatçının eserleri 2012 yılında Art Dubai ve Contemporary Istanbul gibi uluslararası fuarlarda sergilendi. Dahil olduğu kurumsal koleksiyonlar arasında İstanbul Modern ve Taviloğlu Koleksiyonu vardır.


İnsan ve çevre, insan ve doğa, tarih ve gelenek gibi kavramlardan hareketle, gerçekliğin sorgulamasını yaptığı büyük boyutlu kompozisyonlarında, çağdaşlık beğenisini dışa vuracak görsellik imajını derinleştirme yönünde çalışmaktadır.

KİŞİSEL SERGİLER

2002 Performans - Boyoz Isıtmak, Ankara
2002 Saçaklı Ev, Lefkoşe
2003 Ankara Devlet Resim ve Heykel Sergisi, Ankara
2003 Video Enstelasyon - Destansı Geçmiş Belirsiz Gelecek Apartman Projesi, İstanbul
2006 Helikon Sanat Galerisi, Ankara

KARMA SERGİLER

2000 Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi, İstanbul
2001 Doğu'da,Toyan Sanat Galerisi, Ankara
2001 Yaşamın içineYolculuk, Kargart, İstanbul
2002 Memleketimden insan Manzaraları, Ankara
2002 Çağdaş Türk Resminden Bir Kesit, Seul
2003 6+6 Resim ve Heykel Sergisi DTCF, Ankara
2004 Stratejiler-1 Çizgi Boya, Siemens Sanat Galerisi, İstanbul
2005 Nerede Olmuşsa Orada Olacağım, Keçiburcu, Diyarbakır
2005 Sır-zaman Çağdaş Sanatlar ve Kültür Merkezi, Ankara

 

*   *   *

 

Aksoy'un "Kaotik ama Steril" (2009) adlı yapıtlarında tasarlanmışlık ve toplumsal sorunlar; "Toz ve Telaş" (2012) sergisinde mekanlar ve karşılık gibi görülen, kanaatlerimiz üzerinden yaşadığımız zamanı tanımlama çabası; bu defa bireyin aile, din, devlet gibi kurumlarla, bugüne özgü çatışmaları ve travmaları üzerinden toplumsal bir portre oluşturma amacına dönüşüyor.

 

Turan Aksoy, toplumsal kurumların birey üzerinde işkence, taciz ve baskı yoluyla yarattığı izleri, toplumsal hafızanın taşıyıcısı kurumları temsil etme gücündeki nesne ve mekanların ilişkilerindeki absürt ve uyumsuz birliktelikler aracılığıyla vurguluyor. Bunu daha önceki çalışma ve sergilerinde olduğu gibi izleyici için kapalı ve kişisel olarak adlandırılabilecek bir hikaye ve irrasyonel ilişkilendirmeler ile yapıyor. Sergi, bir birey-toplum-yapıtları üreten kişi, yani sanatçı, olmak üzere üç katmanlı bir toplumsal anlatıya dönüştürülmeye çalışılıyor. Portreler gibi tümüyle bireysel olanla, bayrak direği gibi toplumsal  olanlar arasında dolaşan temsili elemanlar, bizi ikisinin arasındaki çelişkili gibi görülebilecek çatışmalı alana sokuyor. Toplumsal portre büyük oranda toplumsal hafıza ile bağlantılı bir şey olarak ele alınıyor. 

 

Pi Artworks