Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 15
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Can MORALI
 
«« Geri dön
 


CAN MORALI

(1958, İstanbul)

1958'de İstanbul'da doğdu.
1982'de İDGSA Resim Bölümü Adnan Çoker Atölyesi'nden mezun oldu.

SERGİLER

1982 Cumalı Sanat Galerisi Karma Resim Sergisi
2005 Küyad Sanat Galerisi Kişisel Resim Sergisi
2005 Deniz Müzesi Karma Resim Sergisi
2006 Harmoni Sanat Galerisi Kişisel Resim Sergisi

2009 Odakule Sanat Galerisi - İstanbul

 

Sanatçı, ilk sergisininin ardından uzun süre sanat çevresinden uzak ve sessiz kalan Can Moralı, her değerli sanatçı gibi anlatmak istediklerini yıllarca içinde biriktirmiş, yetiştirmiş, son beş yıldır ise sürekli üretiyor ve sergiliyor.


Sanatçı kendi zengin, mutlu, huzurlu, dengeli iç dünyasını içinde bulunduğu doğanın renk, ışık, gölge, leke ve derinliği ile harmanlıyor, özgün çağdaş üslubu, renkleri ve ustaca inşa ettiği kurgu ile izleyiciye aktarıyor.

2009 sergisindeki resimlerinde yine insanı, olgunluğu, yalınlığın, sadeliğin gücünü algılıyoruz.

 

Sanatçının çağdaş soyut resmin bildiğimiz ögelerini taşıyan resimlerinde herhangibir sanat ekolüne bağlılık kaygısının olmadığı belli oluyor. Zaten her sanat eserinin bir yapısı, soyut yanı olduğu, doğada var olan canlıların oyuncu olarak sanatçının kurguladığı sahnede yer alacağı, insanın iç dünyasının dışa vurum mücadelesinin renklerle, lekelerle, ışıkla anlatılacağı bir sır değil.

 

Güzel olanı, peşin yapıştırılmış bir etiketle ve yakıştırma-kategorileme olmadan sanatçı-sanat eseri ve sanat izleyicisinin aynı çizgide buluşabilmesi, Can Moralı bunu başarıyor.

 

İzleyenin, resimde var olan insanların yanına, gidesi geliyor, kanatlanıp harika renk tonlarıyla davetkâr eşsiz manzaranın içine, giresi geliyor.

 

Bu tür resimlerin isimleri olmasına gerek yok, isimler bir süre sonra izleyicinin dilinin ucuna kendiliğinden gelir, işte o an izleyicinin gördüklerinin arkasında saklı olana ulaştığı, resimdeki saklı şiiri duyduğu, zamanın durduğu, izleyicinin estetiği içinde hissettiği, sanatçının izleyici ile el ele tutuştuğu ve birlikte yürümeye başladıkları andır ve bu da usta sanatçının tasvir gücünün göstergesidir.

 

Sanat eserleri biz izleyenleri sadece galeri duvarında değil, taşındığı her yeni duvarda, ona her yeni bakışımızda daha da derinden etkiler, heyecanlandırır, insana, doğaya, yaşananlara farklı bakmamızı sağlar.

Necip Yeşiltepe   2009