Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 23
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İrfan ÖNÜRMEN
 
«« Geri dön
 

 

İRFAN ÖNÜRMEN

(1958, İstanbul)

 

İrfan Önürmen (1958, İstanbul) İrfan Önürmen 1987 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü'nden mezun olmuştur. Çalışmalarında farklı malzemeleri özgün biçimde kullanarak tül kolajlar, tül üstüne boyamalar, gazete heykeller ve enstalasyon serileri meydana getiren İrfan Önürmen, çağdaş medya merceğinden görünen kişisel ve kamusal deneyimler arasındaki ilişkiler ve farklılıkları açığa çıkarmaktadır.

 

Sanatçının kişisel sergileri arasında C24 Gallery, New York (2014), Dis-order, Katara Art Center, Qatar (2012), C24 Gallery, New York (2012), Otopsi, Pi Artworks, İstanbul (2011) bulunmaktadır. Katıldığı grup sergiler arasında ise 9. Çağdaş Türk Ressamı, Brüksel (2004), Made in Turkey, Frankfurt (2008), Intersections, Yeni Bağdat Müzesi ve Terrör Fabrikası, Selanik Çağdaş Sanatlar Müzesi (2009), 6 positions in critical art from Istanbul, Akademie der Künste, Hanseatenweg, Berlin (2009), Contemporary Art From Istanbul, Museo Comunale d'Arte Contemporanea, Polignano a Mare, İtalya (2010) yer almaktadır.

 

Önürmen'in eserleri, The Armory Show ve Dubai Art Fair gibi birçok uluslararası fuarda yer almıştır ve İstanbul Modern dahil, yurtiçi ve yurtdışında birçok önemli koleksiyonda yer almaktadır.

 

KİŞİSEL SERGİLER

1988 Sanfa Sanat Galerisi, İstanbul
1992 Urart Sanat Galerisi, Ankara
1997 Nadya Sanat Galerisi, İstanbul
1999 9. İstanbul Sanat Fuarı, Tuyap Sergi Sarayı, Passion Sanat Galerisi, İstanbul
2002 Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul

GRUP SERGİLERİ

1985 "Gençlik Yılı-Genç Ressamlar" Urart Sanat Galerisi, istanbul
2000 "Yerli Malı" Elhamra Sanat Galerisi, İstanbul
2000 "Dört Duvar Atölye", AXA OYAK Sanat Galerisi, İstanbul
2001 "Ölüm=Ölüm" Karşı Sanat Çalışmaları, İstanbul
2001 "Modern Türk " Topkapı Sarayı Has Ahırlar, İstanbul

 

*   *   *

 

İrfan Önürmen'in C24 Gallery'deki ''Sarkaç / Pendulum'' ismini taşıyan üçüncü solo sergisinde içinde bulunduğu ruh halinin tezahürünü görürüz. Sanatçı içsel olanla yaşanan realitenin sarsıcılığı arasında gidip gelen bir sarkaç gibi salınır. İçsellik ve ideolojik alanlar arasında gider gelir. Sürekli bir ikilem yaşar gibidir. Bu durumla baş edebilmesi için sanat bahçesinde hem oyun kuran hem oyunbozan olmayı yeğlemiştir. Öyle de yapar. Bunun için ciddiyetle sanatsal yapıtlar üretmek ve onun ironisini yapmak arasındaki sınırda dolaşmayı hep sevmiştir. Düzeni yıkmak için kaos yaratmaya yeltenmek ister ama kaostan kaçmak için bir düzen oluşturmanın gayretini taşır aynı zamanda. Yapıt yüzeyinde oluşturduğu geometrik formlarla duygu yüklü boya alanları arasındaki ilişki, içinde bulunduğu salınımın değdiği diğer uçlardır. Uyum ve uyumsuzluğun peşinden koşmak isterken kırılganlık, şeffaflık, parçalanma ve derinlik gibi kavramlar üzerine kurduğu bir estetik anlayış geliştirmiştir. Kurguladığı gizemli atmosferlerinde gerçek olan, örtülmüş ve bir perdenin arkasına gizlenmiş gibidir. Yapıtlarında ikili anlamlar hiç peşimizi bırakmaz ve bizi tedirgin eder. Konuları bir yanıyla son derece günlük ve sıradandır ama aynı zamanda büyük insanlığı sembolize edecek şekilde devasadır. Sanatçı; insani trajedilerin yaşandığı coğrafyada yaşar, insan hayatının parçalanması ve sürgün edilmesinin şahididir, savaşın sinsiliğini ve acımasızlığını hisseder. Sonuçta konuları hayata aittir ve medyadan üzerimize akan simge ve imgelerle yüklüdür.