Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 13
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Tunca SUBAŞI
 
«« Geri dön
 


TUNCA SUBAŞI
(1982, )


1982 doğumlu.

Tunca Subaşı Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü'nü bitirdikten sonra 2005 yılında Guido Casaretto ile birlikte "Yüzen Gecekondu" projesini yaptı Galeri Artist'te ilk kişsel sergisini (İtanbul, 2006), ardıdan Sanatorium Sivil Sanat İsiyatifi'nde "Little Boy" sergisini (İtanbul, 2010) actı 2011'de Siemens Sanat'ta "Ham Haller", Sanatorium Sivil Sanat İisiyatifi'nde "Suistimal", Mac Art Gallery'de "Poetry Scores Art Invitational" (St. Louis, ABD) sergilerine katıdı


2006 Mac Art Gallery' nin düzenlediği Genç Sanatçılar Resim Yarışması' nda birincilik ödülü alan Tunca Subaşı eserlerinde, zaman kavramı ve gerçeklik kavramları üzerinde duruyor.

 

*  *  *

 

Sosyal katmanlar arasındaki celişkileri, bu celişkilerin yarattığı toplumsal olayları konu olarak belirleyen sanatcı, figurleri rastlantısal olarak karşılaştırdığı, kendinden başka bir şeye göndermede bulunmayan biçimler halinde resmediyor. Oysa ki kullanılan figürler içerikten yoksun bir gorunume sahip değiller; figurler tuvalin yuzeyinde hareketsiz konumda olmayıp, aksine, yuzeyin dışına cıkan eylemler gosteriyorlar. Sanatcının uzerinde durduğu konuların

iceriğinde sosyo‐politik celişilerin yarattığı ironik dili de okumak mumkun. Sanatcı tarihsel bir durumu "imlemek" uzere gunumuze kalacak belgelerden yeni temsiller uretip bu temsilleri gondermede bulunduğu gerceklikten koparmakta ve ironik bir anlatıya donuşurmekte.

 

Sanatcı dilini genişetirken yararlandığı materyaller daha cok ceştli propaganda yontemleri icin kullanıan afiş poster gibi matbu nesneler ve bilincli olarak eskitilmiş objeler.

 

Resimlerinde tuval yuzeyinin dışına cıkarak tarihsel donuşmleri inceleyen Tunca Subaşı grafik etkisini taşıyan sloganlaşbilecek gorsel imgeleri stencil ve airbrush tekniğ ile yeniden uretiyor. Sanatcıı kurmuş olduğu dilin "kalıntıarı" butuncul bir olayı oykulediğ kadar, her işkendi başıa da bir olayı oğsi olarak okunabilir.