Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 9
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Tunç ULUSOY
 
«« Geri dön
 

 

Tunç ULUSOY

(1966, Ankara)

 

1966 yılında Ankara'da doğan Tunç, ilk okulu ülkesinde okumaktan yoksun kaldı. Babası Doğan Ulusoy, önemli bir görevle Almanya' ya atanmıştı. Annesi Yıldız, Ankaralı oğlunu Frankfurt'da her gün okula taşıdı ve Ulusoy Ailesi yurda dönünce Tunç da ortaokul ve liseyi Ankara'da tamamladı.


1982 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Makina Mühendisliği Bölümüne başladı ve 1988 yılında mezun olunca aynı bölümde Robotik Branşında Yüksek Lisans yaptı.. Askerlik öncesi üniversitede Cad/Cam ve Robotic Merkezinde çalıştı. Askerlik sonrası üç yıl kadar müteahhitlik firmasında mühendis, daha sonra 14 yıl otomotiv sektöründe uzman olarak çalıştı. Ankara'da savunma sanayiinde çalışmalarını sürdürmektedir.


Ve bu kadar teknik işlerden usanmış ki, sık sık gittiği yabancı ülkelerin birisinden bir fotoğraf makinesiyle döndü ve dönüş o dönüş! "Analog/filmli makine ile tek bir kare çekmeden" diyor Tunç Ulusoy ve devam ediyor:"Teknolojiye olan ilgi ve arkadaşlarımın teşvikiyle doğrudan dijital fotoğrafçılıkta buldum kendimi! Çoğunlukta internet ve dijital ortamdan bulduğum dokümanlar ve forumlardan yararlanarak kendimi geliştirmeye özen gösterdim" diyen Tunç kısa bir dönem AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) kurslarına da katılır..


Fotoğraf tutkusu virüsü yüreğe girmeye görsün, bu tutku ile elinden makinesini düşürmez ve yıllarca çalıştığı iş yerinden makinesiyle ayrılır ve yollara düşer yurt dışında da denklaşörüne basacak konuları arar durur.

 

Büyük bir tutkusu Makro! Bir pirenin gözünü çekmek onu mutlu eder, aynı zamanda manzaracıdır.. Bir tutkusu daha bunlarla asla ilgisi ilişiği olmayan, havadakiler, yani uçaklar, hele hele gösteri yapan gözü pek pilotlarımız Tunç'un baş tacıdır, Neden olmasın? Bunlara karşın Lens koleksiyonunu geliştirince Porter, Kızılötesi, Soyut gibi diğer fotoğraf konulanın da yabana atmadığını belirtir.