Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 56
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Cemal Gürsel SOYEL
 
«« Geri dön
 

 

CEMAL GÜRSEL SOYEL

(1961, Kıbrıs)

 

1961 Kıbrıs doğumlu ve ressamlık kökeni Viyana'dan gelen sanatçının 1986 yılından beri Viyana'da yaşamaktadır. 1986 yılında Neşet Günal ve Neşe Erdok atölyesinden mezun olan sanatçı, Türkiye'de açacağı ilk kişisel sergisinde,  kullandığı gri tonlar ve geniş fırça darbeleri  ile kendi imgelerini, mekanlarını oluşturuyor, izleyiciye renk-yüzey ilişkisini sorgulatıyor.

 

Soyel insanların şehirlerde bilinçsizce bıraktıkları izlerle ilgileniyor. Şehrin her tarafına yapıştırılan rengarenk, pırıl pırıl posterlerin dönüşümünü resmediyor. Çağdaş iletişimin aracı olarak kullandığımız imgeleri, pastel ritimlerlerdeki peyzajlar, beyaz-gri lekeler olarak izleyiciye sunuyor. Gürsel bu spontan kolektif şehir mirasını görselleştirerek plastik bir değer yaratmayı hedefliyor.

 

 ‘'stüdyosunun yalnızlığı içinde bireysel formlarla kendi gerçekliğini ifade etmek için oldukça geleneksel yollara başvurmaktadır: yağlı boya, boya fırçası, tuval ya da kağıt, yansıma ve derin düşünce.'' 

 

Mascha Dabić Vienna, 2009

 

Son kişisel sergisini 2010 tarihinde Pi Artworks'te açtı. Diğer kişisel sergileri arasında; 2008 yılında Avusturya'nın Insburg şehrinde Galerie dieMonopol'de, 2004 yılında Burgenland - Austellung im Moorhof'ta, 2002 yılında Viyana- Austellung im Atelier'de ve 1994 Kıbrıs'ta HP Galeri'de açtığı sergiler yer almaktadır.