Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 23
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İbrahim ÇOBAN
 
«« Geri dön
 

 

İBRAHİM ÇOBAN

(1968, Gümüşhacıköy)

 

1968'de Gümüşhacıköy'de doğdu. 1989 Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu. 1989-1998 yılları arasında M.E.B. bağlı ilk ve orta öğretim okullarında Resim-iş öğretmenliği ve idarecilik yaptı. 1993 Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Eğitimi Anabilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. 1998-2001 M.E.B. EARGED Başkanlığında grafiker tasarımcı olarak çalıştı.2001-2007 Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı'da öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2007 Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak atandı.

 

13 kişisel sergi açan sanatçı, birçok karma sergiye katılmıştır. 2008 GESAM jüri özel ödülü, 2008 Anadolu Üniversitesi MANSİYON, 2009 l. VoVa-MiniArt (Sanat Bienali) /jüri özel ödülü ve 2010 II.Baloton Salon Uluslar arası Küçük Formatlı Eserler Bianali I.'CİLİK ödülü bulunmaktadır.

 

Halen çalışmalarına Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde devam eden sanatçı uzun yıllar gözlemlediği Ankara'nın varoşlarındaki şehir dokusu ve Niğde'nin yok olmaya yüz tutan tarihsel sivil mimarisinden edindiği izlenimleri yalın bir çizgi, taze bir renk, özlü bir biçim kullanarak, duygu yüklü bir dille kimi zaman geometrik, kimi zamansa lirik non- figüratif bir anlayışla tuvaline yansıtmaktadır.

 

KİŞİSEL SERGİLER

 

1989  G.Ü.E.F. Resim Bölümü Galerisi / ANKARA

1991  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi / ANKARA

2003  Ürgüp Belediyesi Kongre Salonu / NEVŞEHİR

2003  Güzel Sanatlar Galerisi / NEVŞEHİR

2004  İdea Kültür Sanat Merkezi / KONYA
2004  Akmedrese Kültür Sanat Merkezi / NİĞDE

2004  Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi/ANKARA

2007  ACS Sanat galerisi / ADANA

2008  Mine Sanat Galerisi / ANAMUR

2008  Köstence şehir kütüphanesi / ROMANYA

2009  Valondovâ Kültür Merkezi / MAKEDONYA

2010  Devlet Resim ve Heykel Müzesi / ANKARA
2010  Atatürk Lisesi Resim Galerisi / ÇORUM

 

ÖDÜLLER

 

2008 GESAM jüri özel ödülü

2008 Anadolu Üniversitesi, MANSİYON

2009 1. VoVa-MiniArt (Sanat Bienali) jüri özel ödülü bulunmaktadır.

 

BU ŞEHİRLER BİZİM

 

Ansızın başlayan bir maceranın neresindeyiz?

 

Hep sorularla ve sorunlarla yaşadığımız dünyada neden sanat yolunu seçtik? Neyi niçin yapma kaygısında ne kadar ben ve biz olduk?

Sanat, kişinin duygu derinliklerine yaptığı estetik bir yolculuktur. Ve yukarıdaki soruların cevabını da arar. Dünyanın hangi yöresindeysek

oradaki yaşananların kişide oluşturduğu duyarlılığın görsel yansımalarıdır sanat. Sanatın yüreği yöresel, dili de evrenseldir.

 

İşte İbrahim Çoban'da resimleriyle evrensel bir yolculuk yapıyor, yüreğini yok etmeden.. O ansızın başlayan macerasına resim tutkusuyla

devam ediyor. Akademik sorumluluk içindeki disiplini resimlerinin tuval yüzeyinde de koruyor. Yok etmediği yüreği ile bakıyor yaşadığı yere.

 

Bizim insanlarımızın ve kendisinin yaşadığı evleri, şehirleri kaybolmaya yüz tutmuş anılarını da içine gizleyerek resimleştiriyor. Soyut görünümlü yüzeydeki derinliklerden kuşların sesi çıkıp gelmiyor ama, akıp giden zaman içinde insansız mekanların hüzünlü şarkılarını dinliyorsunuz, seslerde kendinizi bulduğunuz..

 

İbrahim Çoban resimlerinde biçimsel soyutlamalar yapıyor. Bilindiği gibi resim tarihi içinde biçimsel soyutlama ilerlemekte güçlük çekerken, Ekspresyonist soyutlama yöntemi rahat bir başarı sağlamıştır. İbrahim böylesine bir riski yüreğindeki içtenlikten almış ve kararlılığı ile de onu aşmıştır. Bir bilge de, 'Yaşadığın yere kendi gözlerinle bak, açık ve seçik olarak gör, zekânla bulacağın bir düzene sok ve insanlara göster' diyor.

 

İbrahim'de içinde bulunduğu kültürün sosyal olgularını resimleştiriyor. Ve yaşadığı yerlere öylesine anlamlı bakıyor ki, en küçük mimari ayrıntıları bile resimde plastik değerlere dönüştürüyor. Bir mimar titizliğinde plan çiziyor gibi yapıyor resimlerini. Yatay ve dikey çizgilerle kurulan denge renklerle güçlendiriliyor. Aranarak bulunmuş renkler gri tonlarda zenginleşiyor. Az kullanılan canlı renkler de kontrastlarıyla armoni oluşturuyorlar.  Ve resimler eski bir zaman diliminden gelmiş gibi, bugüne dikilmiş anıtlar gibi etki yapıyorlar.

 

Sanat duyarlılıktır. Sanatçı yüreği ile yaşar ve toplumsal sorumluluğunun bilincindedir. Özentilerle dolu resim dünyamızda bu bilinci taşıyan

ne yazık ki çok az kişi bulunmaktadır, İbrahim Çoban'da onlardandır. Yaşadığımız bu yerler bizim, bu coğrafya, bu hava, bu su, bu topraklar bizim. Bu şehirler bizim ve İbrahim'de bu şehirlerin resimlerini yapıyor çağdaş resim dilinin şiirselliğinde. Bu resimler de bizim...

 

Bünyamin BALAMİR

10 Nisan 2011