Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 32
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İlker YARDIMCI
 
«« Geri dön
 

 

İLKER YARDIMCI

(1974, Konya) 

 

1974 yılında Konya'da doğan İlker Yardımcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nden mezun oldu.

 

Heykellerinde uzun zamandır metal malzemenin yeri ve anlatım olanaklarını sorgulayan sanatçının "Prizmanın Telaşı" isimli metal heykeli, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları Kent Heykelleri Yarışması'nda, Pekin'de uygulanmak üzere seçilen, 26 uluslararası projeden biridir. Heykellerinde temel formların etkileşimleri ve kesişimleriyle kelimesiz ve duyumlara dayalı bir iletişim algısı oluşturmaya çalışan İlker Yardımcı, çağrışımlar ve bu düşünsel ivmeyle heykelin/formun statik evreninden dinamik bir kategori yaratmayı amaçlamaktadır.

 

Sanatçının heykelleri çok sayıda kurum ve özel koleksiyonda yer almaktadır. Yurt içi ve yurt dışında pek çok sergiye, fuara ve bienale katılan sanatçı son olarak "Lirik İleti" isimli heykeliyle, 2014 yılında Çin'in Qingdao kentinde düzenlenen Uluslararası EXPO Heykel Parkı Yarışması'nda ikincilik ödülü almış, "A-Lone"/"Yalnız" adlı eseri ise 12-30 Temmuz 2014 tarihleri arasında Arjantin'in Chaco eyaletinde düzenlenen Uluslararası Heykel Bienali'nde dördüncülük ödülüne layık görülmüştür. İlker Yardımcı, Düzce Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Heykel Bölümü başkanlığı görevini yürütmekte ve yardımcı doçent doktor olarak ders vermektedir.