Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 32
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Cengiz ÇEKİL
 
«« Geri dön
 

 

CENGİZ ÇEKİL

(1945 Bor-Niğde, 2015 İzmir) 

 

Cengiz Çekil 1945 yılında Niğde'nin Bor ilçesinde doğdu ve orada büyüdü. Lisansını Ankara Gazi Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra Paris'teki, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts'da çalışmalarına devam etti ve 1975 yılında bir kafenin bodrum katında ilk kişisel sergisi "Réorganisation pour une Exposition"u açtı.

 

1976'da Türkiye'ye dönen Çekil, Ege Üniversitesi'nde Heykel dalında yüksek lisans yaptı. Çekil'in ilk retrospektifi Mayıs-Temmuz 2010 tarihlerinde Rampa'da gerçekleşti. Vasıf Kortun'un küratörlüğünü yaptığı bu sergi Cengiz Çekil'in 1974 ve 2010 yılları arasında üretmiş olduğu işleri bir araya getirdi.

 

Çekil'in katıldığı önemli sergiler;

 

"NEWTOPIA: The State of Human Rights" Mechelen, Belçika (2012),

"Hala Yaşıyorum: Güncel Çizimde Siyaset ve Günlük Yaşam" MoMA, NY, ABD (2011),

11. Uluslararası İstanbul Bienali "İnsan Ne İle Yaşar?", İstanbul (2009),

Manifesta 5, "...With All Due Intent" San Sebastian, İspanya (2004),

4. Uluslararası İstanbul Bienali "Orient-ation", İstanbul (1995),

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nin "28. Devlet Resim ve Heykel Sergisi" (1967), Ankara.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nün kurucularından ve Türkiye'de çağdaş sanatın öncülerinden heykel sanatçısı Cengiz Çekil iki dönem Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde dekanlık yaptı. 

 

Çekil'in işleri toplumsal tarih, yerel coğrafya ve deneyselliği birbiriyle ilişkilendirmesi açısından olduğu kadar karşılaştırmalı modernite tarihleri bağlamında da nadir görülen örnekler sunuyor. Sanatçının malzeme ve zanaatla olan ilişkisini, yerindelik, etik bütünlük ve özen belirliyor. Çevresindeki materyal izleri, toplumsal zamanı, kendiliğinden oluşan anonim estetikleri ve yerelleşmiş görselliği işlerine çevirme yeteneği sanatçının benzersiz karakterini tanımlıyor. Belirgin bir malzeme skalası içinde çalışmak yerine malzemesini her defasında işin ihtiyacına göre seçen Çekil, yıllar boyunca sanat dünyasının gösteriş ve hızından etkilenmeden çalışmalarını sürdürmesiyle tanınıyor.

 

Sanatçının geçtiğimiz yıl 11. İstanbul Bienali'nde 1976-1980 arasındaki çalışmalarının ürünü olan kritik işleri, uluslararası sanat basınında ciddi bir ilgi odağı haline gelirken çok iyi övgüler aldı.

 

Cengiz Çekil, geçirdiği rahatsızlık dolayısıyla tedavi gördüğü hastanede vefat eden Cengiz Çekil'in cenazesi 11 Kasım 2015 tarihinde Doğançay mezarlığında toprağa verildi.