Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 17
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İbrahim BOZKUŞ
 
«« Geri dön
 

 

İBRAHİM BOZKUŞ

(1941, Akçadağ) 

 

1941 Akçadağ doğumlu olan sanatçı, 1962'de İstanbul İlköğretmen Okulu'nu, 1965 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitirdikten sonra Yozgat'ta resim öğretmenliği yaptı.

    

1967 yılında devlet bursu ile  Almanya'ya ihtisasa giden sanatçı, Hamburg Akademisi Resim Yüksek Lisansı'nı 1969'da, Endüstri Mühendisliği Bölümü'nü de 1973 yılında bitirerek yurda geri döndü. Aynı yıl Buca Eğitim Enstitüsü resim öğretmenliğine atandı.

 

1986'da Sanat Yeterlilik ve Yrd. Doçentlik unvanını alan sanatçı 1988'de Mimar Sinan Üniversite'sinde Doçentliğe yükseldi ve 1994'te Profesör oldu. Uzun yıllar DEÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümü Başkanlığı ve Öğretim Üyeliği görevlerinde bulundu.

 

İbrahim Bozkuş 1963'den bu güne beş kişisel sergi açtı. ikisi Hamburg ve Berlin'de olmak üzere birçok grup ve karma sergiye katıldı. Sanatçının yurt dışı ve yurt içinde birçok müze, galeri ve koleksiyonda  eserleri bulunmaktadır.

 

1976'da Devlet Resim-Heykel Sergisinde "Devlet Resim Başarı Ödülü" alan sanatçı 2003'te emekliliğe ayrıldı.

 

*  *  *

 

SANATÇININ YORUMU

 

 "Uygarlığın dayattığı transformasyon denilen değişim ve dönüşümün neden olduğu toplumsal travmalar  sosyolojik, ekonomik, teknolojik ve kültürel sorunların getirdiği dramatik kabus; doğal olarak tuvallerime Metaforlar ve Metamorfozlar, bazen de postmodern ataklar şeklinde yansır.

 

Boyadığım yüzeyler yaşadığım sosyal karmaşadan kaçış alanlarımdır. Duygularımın ötesine varabilmek için nesnel objelerden hareket ederim ancak: Benzeştirmek değil inceleyerek bir senteze ulaşmak çabasındayım. Kanımca önemli olan bütünün kendisidir. Kompozisyondur.

 

Klasik resim anlayışı fosilleşti: Hengel'in deyimiyle "Gelişmek Çelişmektir" kavramı çağımızın en yalın gerçeğidir. Dolayısı ile yeni arayışlar içindeyim. Deniyorum, bulmaya çalışıyorum. Umutlarımı zenginleştiren fantezilerle, kaybolup gitmesini istemediğim imge ve sezgilerimi estetik kaygılarla tuvale aktarmaktan keyif alıyorum."