Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 41
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İpek KURŞUNCU
 
«« Geri dön
 

 

İPEK KURŞUNCU

(1984, İstanbul)

 

1984′de İstanbul'da doğdu.

 

Saint Michel Fransız Lisesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi resim bölümünden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi sanat ve tasarım programında yüksek lisansına devam etmektedir.

 

Bugüne kadar üç kişisel sergi açan, birçok karma sergide ve yarışma sergisinde yer alan sanatçı, 2008 yılının "Yılın Genç Ressamı" ödülünün de sahibi.

 

*   *   *

 

Resimlerini büyük bir hikayenin küçük kareleri gibi kurgulayan Kurşuncu, inanılmaz bir hızla akıp giden hayatı ve buna bağlı olarak tahammülsüz, değişime bağımlı ve sabit duramayan bir nesli resimlerine masalsı bir dille yansıtıyor. Etrafı teknolojiyle örülü, robotlaşmış bir çağın ortasına doğmuş; tıkılı kaldıkları beton kutulara, etraflarını sarıp duran kablolara rağmen kendilerine yarattıkları ufak dünyalarında hayali arkadaşları ile masal gibi bir hayat yaşayan kahramanlarının hikayelerini anlatıyor. Manga ve animelerden, eski çizgi filmlerden, bilgisayar oyunlarından, masallardan ve hayvanlar dünyasından ilham alan genç ressam, akrilik, ekolin, mürekkep, kahve, çay, kağıt, tutkal gibi değişik malzemeleri bir arada kullanmakta ve çalışmalarına Yeniköy'deki atölyesinde devam etmektedir.