Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 8
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Canan BERBER
 
«« Geri dön
 

 

CANAN BERBER

(Merzifon)

 

Canan Berber Merzifon'da doğdu.

Erken yaşlarda resim yapmaya başladı.

 

1977'de Hindistan'da düzenlenen UNICEF Dünya Çocukları Resim Yarışmasında ödül aldı. İlk ve orta öğrenimini Ankara, lise, üniversite eğitimini İzmir'de tamamladı. 1987'de Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliğini bitirdi. İstanbul'da sektörde bir dönem mühendis olarak çalıştı.

 

1993'de Londra'ya gitti, dil eğitimi ve London City Literature Institute'de modern sanat ve tasarım eğitimleri aldı. Istanbul'a döndü, Şizofrengi, Ütopya gibi dergilere yazılar yazdı, 1997'de 'Chikka Boo' adlı kitabı yayınlandı.

 

İstanbul'da bazı çağdaş sanatçıların atölyelerinde resim, renk, desen ve seramik çalışmaları yaptı. Artisterik Creating Club'ı kurdu ve Uluslararası İstanbul Tünel Festivali çerçevesinde bir çok sanatçıyı bir araya getiren sanatsal projeler düzenledi.

 

2000'de ilk sergisini açtı, o tarihten bu yana Türkiye ve yurt dışında, İtalya, İsviçre ve İngiltere'de bir çok kişisel sergi açtı ve karma sergilerde bulundu.

2003'den itibaren dünya mücevher markası Adler'le Cenevre ve Londra'da bir dizi sergiler yaptı, Hitit Gelinleri, Semazenler ve Narlar, Elmalar konulu vitrin projeleri çalıştı.

 

2006-2012 arası Toprak Sanat Galerisi ile ağırlıklı olarak İstanbul ve Bodrum'da pek çok sergiye imza attı. Sanatçının bir çok eseri yurt içi ve yurt dışındaki özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

 

Sanatçı İstanbul'da yaşamaktadır.