Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 12
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Tuncay BİRAND
 
«« Geri dön
 

 

TUNCAY BİRAND

 

İlk, orta ve lise tahsilini T.E.D Ankara Koleji'nde tamamladı. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden aldı. 1984 yılında Profesör oldu. Aralarında ODTÜ Rektör Yardımcılığı, ODTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanlığı, 'TÜBİTAK Bilim Kurulu' üyeliğinin bulunduğu çeşitli yurt içi ve yurt dışı akademik ve idari görevler yaptı.


Uzun süreli olarak yurt dışında bulunduğu dönemlerde, çeşitli galeri ve müzelerde, resim anlayışına önemli katkılar yaptığına inandığı incelemelerde bulundu. Orta öğretim yıllarında Turgut Zaim'in, Eşref Üren'in öğrencisi oldu. Kendilerinin teşviki, bu yıllarda başladığı resim çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmesinin en kuvvetli dayanağı oldu. Fethi Arda'dan pastel, Yalçın Oğuz'dan suluboya tekniğine ilişkin bilgiler edindi. Sabri Akça, Işıl Özışık, Erkan Geniş atölyelerinde çalıştı. Resimleri kişisel ve karma sergilerde sergilendi.


Resimlerinin kompozisyonunu, bazen gördüklerinin zihninde bıraktığı izlenimlerden, genellikle de sadece düşündüklerinden yola çıkarak kurgulamakta, resmin yapılması sürecinde ise kompozisyonun aslına sadık kalarak doğaçlamalar yapmaktadır. Bireyin sanat akımlarını, etkinliklerini ve yapıtlarını sürekli olarak izlemesinin, çevresindeki nesneleri, olayları farklı biçimlerde yorumlamaya çalışmasının, her alandaki yaratıcılığı üzerinde çok olumlu bir role sahip olduğuna ve bireye yaşam sevinci aşıladığına inanmaktadır.

 

Tuncay Birand, BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği) üyesidir.