Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 23
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İbrahim ZAMAN
 
«« Geri dön
 

 

İBRAHİM ZAMAN

 

Yorulmak bilmeyen bir fotoğraf ustası : Ibrahim Zaman

 

Hep düşünürüm, insanlar yetenekli ve sanatçı olarak mı doğarlar ? Öyle sanıyorum ki bu sualin yanıtına "evet" demek doğrudur .. Belki de kısmen doğru ! Ancak eğer bir kimse yaşamında gelişen ve yükselen bir yol almayı başarabilmişse, bu başarının sadece doğuştan hibe olarak sayabileceğimiz genlerinden değil, çocukluğunu,, ev ortamını , hocalarını , deneyimini dostluklarını ve yaşamın ona sunduğu fırsatları değerlendirmekteki becerisini de eklemek gerekir. Birkaç kriter daha sayacak olursak, başarısına, işe olan bağlığı ile sevgisini , çalışmalarındaki disiplini , çevresi ve genel olarak insanlarla ile uyumluluğunu unutmamalı. . Bir de her sanat kolunda olduğu gibi olmazsa olmaz diye adlandırabileceğimiz ve yetenekli sanatçılarda hep ver olan "Yaratıcılığı " yukarıda saydığım kriterlere eklemeli.


Işte , 60 yıldan beri hem Türkiyemizde, hem de sayısını artık takip edemediğim dünya ülkelerinde yorulmadan , usanmadan fotograf çeken ve her fırsatta bizlere sunan fotografçılığın büyük ustası , kadim dostum, Ibrahim Zaman yukarıda sıraladığım meziyetlerin tümüne sahip deneyimli bir sanatçı.. Her yıl farklı konularla fotograf sergileri açar, bazen bu sergilere ek olarak ilaveten kitapçıklar ya da kitaplar yayımlar , ve bizlere hediye eder, her defasında tükenmeyen yeni konularıyla bizi şaşırtır..


Ibrahim Zaman'ın fotograflarında sevgi duygusu var. Fotograflarını izleyen kişiler bu duyguyu hemen algılar.. . Işık ve renk armonisi, Ibrahim Zaman'ın fotograflarında hep vardır. Ancak bu yeni sergisinde Ibrahim Zaman beni oldukça şaşırttı. Hep renkli eserlerini görmeye alışmıştık, bu kez sergisi siyah beyaz. ( kendi deyimiyle Beyaz/siyah ) çalışmalardan oluşuyor. Tabi ki burada da gri tonlarının tüm çarpıcılığını ve zenginliğini cömertçe gözlerimizin önüne seriyor. Sergide izlediğimiz fotoğrafların önemli bir bölümü manzara, bazıları havadan çekilmiş, tümünün kompozisyonlarını belli ki titizlikle ve düşünerek , ışığı kollayarak yapmış..


Sergideki gezintimize, hem yurt içinden hem de yurt dışından karelere dikkatle bakarak devam ediyoruz. Fotograflarda izlediğimiz gri yelpazesinin yarattığı senfoni, bir müzik gibi hoş akisler yaratıyor. Sergiyi izlerken "şu veya bu fotografı hatırlıyorum " demeye çalışıyorum, ama hayır hayır, çünkü Ibrahim Zaman'ın sonu olmayan bir fotograf hazinesinden söz ediyoruz.. , öyle sanıyorum ki kendisi isterse, elindeki malzeme ile yılda bir kez değil , her hafta yeni bir sergi sunabilir..


Bu fotografların kolay oluşmadığını biliyorum.. ! Uzun ve istikrarlı , özverili bir kariyerin ürünü bunlar ..Ve yukarıda saymadığım önemli bir kriter daha var.. O da yarattığı dünyayı dostları ve hayranlarıyla ve izleyicilerle paylaşması.

 

Sevgili Ibrahim, yaratıcı gücün ve enerjin hiç eksilmesin!! İyi ki varsın!


Izzet Keribar Mart 2015