Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 14
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Turhan KA.
 
«« Geri dön
 

 

TURHAN KA.

 

1990,ların başlarında çalıştığım reklam atölyesinde etrafımdaki, ahşaplar, kağıtlar, kartonlar, boyaların içinde birden bire resim yapmaya başladım. Tabii öncesi de var, fakat bu tarihten itibaren resimden hiç uzaklaşmadım. Resim eğitimi almadım. O tarihten beridir hiç ara vermeden bu güne kadar geldim. Normal dünyadan uzaklaşıp, başka biri olabildiğim, beni özgür kıldığı ve mutlu ettiği için resim yapıyorum.

 

Resme başlarken hiç bir ön çalışmam yoktur. Çünkü her an kafamda resimle ilgili sürekli bir şeyler düşünürüm ve şuna inanırım eğer resimle doğru bir kontak kurarsanız resim sizin elinizden tutar, alır götürür.

 

Hep bilmediğim şeylerin resmini yapmaya çalıştım. Bilerek yaptığınız bir işin keyfi yok bence... Resim benim için bir yol ve eğer çok çalışırsanız resim size sonsuz yollar açıyor. Dünya sanat tarihine girme gibi bir derdim yok belli bir üslubumda yok bana göre üslup bu tür üretimler yapan biri için çok tehlikelidir, çünkü sizi kısıtlar. Bilmek tehlikelidir, bildikleriniz sizi hep bildiği yere götürür. Çünkü taraf tutar. Resme başlarken hep hiç bilmediğim bir yere yolculuğa çıkar gibi başlarım ve bir çocuk gibi keşfe çıkarım. Bu yolculuk hep sürprizlerle doludur... Belki olmadık bir yere toslarım, yaralanırım, acı çekerim ama bu acı keyiflidir, hata yapmaktan hiç korkmam.


Tabii ki etkilendiğim sanatçılar oldu, etrafımda bana farklı gelen durumları, gördüklerimi, beni etkileyen her şeyi kafamda kendime göre yoğurdum ve hep bir şeyler yaptım. Kullanabileceğim her malzemeyi resmimde kullandım. Seriler halinde çalıştım, bir seriyi yaparken bu arada başka bir seriyi de kafamda şekillendiririm. Bugüne değin farklı bir sürü iş yaptım yıllara göre yaptığım işler;

 

SOSYOMATİK - 1993 - 2012 - tuval, karton, kağıt, ahşap değişik ölçülerde - toplam - 165 adet
KA SERİSİ - 2001 - 2007 - tuval, ahşap üzerine değişik ölçülerde - toplam - 62 adet
T SERISİ - tuval üz. baskı değişik ölçülerde - toplam - 150 adet
ALANLAR - 1993 - 2013 tuval,ahşap, karton, kağıt vs. değişik ölçülerde - toplam - 45 adet
ÇİZGİLER - 1995 - 2013 tuval, karton, ahşap, kağıt vs. değişik ölçülerde - toplam - 55 adet
XX,LARGE - 2010 - 2016 tuval, karton, ahşap, kağıt vs. değişik ölçülerde - toplam - 88 adet
SESLERİ ALAN : MARKO BUDURİS - tuval, karton, ahşap, kağıt vs. değişik ölçülerde -toplam 55 çalışma
BİR PORTRE - 2013- 2014 - tuval, karton, ahşap, kağıt vs. değişik ölçülerde - toplam - 64 adet
TIME BENİ SEVİYOR -2011 - 2014 - tuval üz. - toplam - 40 adet
KEPENKLER -PROJE- 2006 - hala devam ediyor - bir sponsor bulabilirsem uluslararası alanda ses getirecek büyük bir proje bununla ilgili yapılmış bir yığın hazırlık.
FOTO PENTÜR İŞLER - 2015 - ..devam ediyor..42 adet
GÖLGELER - FOTOĞRAF SERİSİ 2004 - halen devam ediyor - sağda solda gördüğüm ve kendimce kadraja aldığım GÖLGELER - toplam 800 adet.
X,LER - 2013 - devam ediyor. - tuval, karton, ahşap, kağıt vs. değişik ölç. - toplam 400 adet