Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 74
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Cemil EREN
 
«« Geri dön
 


CEMİL EREN
(1927, Merzifon)

Harp Okulu'nu bitirdi. Ressam olma kararı nedeniyle teğmen iken askerlikten ayrıldı. Devlet Tiyatrolarına dekoratör yardımcısı olarak girdi ve çalıştı. Akademik bir eğitim görmedi. İlk resim derslerini askeri okulda hocası Şemsettin Arel'den aldı. Sanat öğrenimini, Ali Rıza Bayazıt, Eşref Üren, Turgut Zaim gibi ressamlarla çalışarak özel olarak yaptı.
Nuri iyem ile dostluğunu sürdürdü, bilgi alışverişinde bulundu.

1953'de Anıtkabir'in tavan fresklerini gerçekleştirdi. Plastik sanatların değişik alanlarında yapıtlar verdi; tiyatro dekorları, duvar resimleri, vitray ve seramik çalıştı.
Seramiğe Nasip İyem'le başladı. Arı Stüdyosu'nda, Ziraat Bankası'nda seramik pano uygulamaları gerçekleştirdi. 1900'lu yıllarda Ulus, Forum, Dost gibi değişik gazete ve dergilerde sanat yazıları yayımladı.

Yurtiçinde ve yurtdışında (ABD, Ürdün, Almanya, Polonya, İspanya) çok sayıda karma sergiye katıldı, kişisel sergiler açtı. Bir süre soyut resimler boyadı. 1960'lı yılların sonunda figüratif resme yöneldi.

Yaşadığı yerleri, yaşantısına giren nesneleri, görüp etkilendiklerini resmetti. Yerleşim ve doğa olarak Bodrum, balık ve balıkçılar, kuşlar, kısaca deniz kültürü her döneminde vazgeçemediği konular oldu.

Öte yandan kapı, pencere gibi kimi mimari ayrıntıların, folklorik ve tarihsel özelliklerini, estetik değerlerini resimleştiren diziler oluşturdu. Portrelerinin ve figürlü düzenlemelerinin yanısıra, 1987'den sonra "Don Quiote" u görselleştirmeye yöneldi. Beyaz rengin ustası olarak anıldı, boyanın ve tuvalin kendi içinden parlayan bir ışık kullanımı öne çıktı. Resimlerinde İçten, saf yürek bir renk ve desen anlayışı dikkati çekti.