Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 16
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Emin ÇİZENEL
 
«« Geri dön
 

 

EMİN ÇİZENEL
(1949, Malya-Kıbrıs)

İlk ve ortaöğrenimini Kıbrıs'ta tamamladı. İDGSA Resim Bölümü'ndeki sanat öğrenimini, Devrim Erbil Atölyesi'nde, 1974'te tamamladı. Öğrenimi sırasında gittiği Viyana'da çalışma ve araştırmalar yaptı. 1992'de Fullbright bursuyla ABD'ye gitti, New York'ta bu çalışmalarını geliştirdi.

İlk kişisel sergisini 1979'da, Lefkoşe'de düzenledi. "Çocukça 79" adlı bu sergiyi, gene Kıbrıs'ta düzenlediği başka sergiler izledi. Türkiye'deki ilk sergisini ise "Akdeniz'den Masallar" adı altında Ankara'da (İngiliz Kültür Merkezi) açtı. Aynı yıl İstanbul'da (Yeşilköy Sanat Merkezi), bir başka sergi daha yaptı. 1972-1973 yıllarında, Ankara ve İstanbul'da düzenlenen "Kıbrıslı Beş Genç Ressam" sergisinde yer aldı. 1989'da, Ankara'da düzenlenen Uluslararası Asya-Avrupa Binealinde KKTC'yi temsil etti. 1970'li yıllarda, İstanbul'da düzenlenen ve gelenekselleşen "Atölyemiz" sergilerine katıldı.

Tuval ve kağıt üzerine akrilik resimlerinde, informel bir biçim anlayışını renkçi bir anlayış doğrultusunda değerlendiregelmiştir. Yüzeyde spontan bir kurgu çevresinde gelişen ve yer yer kapatıcı bir teknik düzeyinde, bir kompozisyon çeşitlemesi olarak süreklilik gösteren resimleri, çağdaş-soyutçu eğilimle bütünleşme amacına yöneliktir.