Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 26
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İpek GÖKERİ
 
«« Geri dön
 
IPEK GOKERI

(Ankara, 1955)

Resim sanatıyla çocukluk döneminde ilgilenmeye başladı. Sabun kalıplarından oyduğu küçük heykellerle, bu ilgisinin ilk ürünlerini verdi. Ankara Kolejinde okurken Eşref Üren'in yanında çalışma olanağı buldu. Ankara'da DTCF İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde okudu. Master ve doktora eğitimi için gittiği Washington'da, üniversitenin Güzel Sanatlar Bölümüne devam etti.

Çeşitli karma sergilere katıldı. 1975'te Türkiye'ye dönünce, ODTÜ'de öğretim üyesi olarak göreve başladı. Aynı yıllarda Ankara'da (Sanat Yapım), Kayıhan Keskinok'un atölyesinde ?'ışık-gölge, silme çizim'' tekniği çerçevesinde soyutçu denemelerine ağırlık verdi. 1987'de ODTÜ'deki görevinden ayrılarak, resim çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1989'da akademik eğitimini pekiştirmek için gittiği Floransa'da, SACİ Uluslararası Güzel Sanatlar Akademisine yazıldı. Yüksek lisans ve yeterlik programı için ABD Texas Üniversitesinde soyut çalışmalarını geliştirme olanağı buldu. 1992'de yüksek lisans ve yeterlik diploması aldı. Denton, Dallas ve Fort Worth'ta ?'Zihin Manzaraları'' ortak başlığı altında bir dizi sergi gerçekleştirdi. New York'ta bir galeriden sergi önerisi aldı. Türkiye'de ilk kapsamlı sergisini 1994'te, Ankara'da (Sanat Yapım) düzenledi.

Akrilik bir zemin üzerinde, renk çözeltilerine dayanan büyük boyutlu soyut kompozisyonları, düşsel-imgesel leke tekstürüne bağlı şiirsel-soyutçu anlayışın ürünleridir.