Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 69
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Kasım KOÇAK
 
«« Geri dön
 

 

KASIM KOÇAK
(1951, Tokat)

1970-1974 yılları arasında, İDGSA Neşet Günal ve Özdemir Atlan atölyelerinde öğrenim gördü. 1979'da eşi ressam Aysu Koçak ile İstanbul, Maltepe'de bir atölye açtı. Daha sonra bu semtte atölyeler kuran, ya da kendisiyle çalışan İbrahim Çiftçioğlu, Vural Yıldırım, Burhan ve Ayşen Yıldırım, Celal Özgenç, Timur Çelik, Bayram Gümüş, Arif Hikmet Erciyes, Selahattin Yıldırım, Mustafa Özel, Yüksel Diyaroğlu ve Ahmet Akbaş gibi genç sanatçılarla birlikte Maltepe Ressamları'nı oluşturdu. Bu ressamlar, Maltepe'de semt halkına resim satarak tuval resminin sevdirilmesine ön ayak oldular.

İlk kişisel sergisini 1985'te, İstanbul'da (Edpa) açan Koçak, başlangıcından beri resimlerinde, 1979 tarihli Madenciler' de görüldüğü gibi, sağlam bir desen anlayışı ve kompozisyon kuruluşu ile ayrıntıdan uzak, dramatik bir ışık kullanımının öne çıktığı bir anlatım uyguladı. Anneannem (1983) gibi tek ya da çok figürlü çalışmalarının yanı sıra Ölü Kuş I (1984) ve At Pisliği'nde, Dört Kuş (1985) gibi eserlerinde kuş ve hayvanları betimledi; Bozkırın Dilsizleri (1980) gibi doğa görünümleri ya da Melih Cevdet Anday (1985) gibi portreler yaptı.

İstanbul'da serbest sanatçı olarak yaşamaktadır.

ÖDÜLLER

 

1981 15. DYO Sergisi (Başarı Ödülü)

1985 Deniz Kuvvetleri Anıt Yarışması (Mansiyon)

Anadolu yaşamına ilişkin olarak, görsel metaforlara yönelmekte, bu yaşamın otantik ve eleştirel yorumunu temel almakta, birtakım söylencelerden kalkarak çağdaş anlamda bir ironinin temellerini, klasik-figüratif sanat disiplininden kaynaklanan bir anlayış düzeyinde oluşturmaktadır.