Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 55
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Timuçin ÇEVİREN
 
«« Geri dön
 
TIMUCIN CEVIREN

(İzmit, 1924)

1924 yılında İzmit'te doğdu. Küçük yaşlardan itibaren sanatın hemen her kolunda çalışmalar yaptı. Resim çalışmalarına özellikle son 15 yılda ağırlık verdi.1954 yılında Dışişleri bakanlığında göreve başladı. Bakanlığının Atina, Paris, Brüksel, Tahran, Bükreş ve Rodos gibi dış misyonlarında ve merkez birimlerinde değişik görevlerde bulundu.

Özellikle yurt dışı misyonlarda görev yaptığı sırada bir çok sergiye katıldı. Yurt içinde ayrıca, Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneğinin iki sergisine, Ormancılar Cemiyeti sergisine, AS grubu üyesi olarak karma sergilere, Lioness Derneğinin bir sergisine katıldı. Bunun dışında katılmış olduğu 46. ve 47. Devlet Resim ve Heykel Yarışmalarında eserleri sergilenmeye değer bulundu. II. Yunus Emre Yarışmasında, TPAO Yarışmasında, DYO 21. Resim Yarışmasında, Ormancılar Derneğinin Yarışmasında eserleri sergilenmeye değer bulundu ve sergilendi.

1986 yılında Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde ilk kişisel sergisini açan Çeviren'in yurt içinde ve dışında bir çok özel ve resmi koleksiyonun yanı sıra Devlet Güzel sanatlar Müzesinde eserleri bulunmaktadır.

Timuçin Çeviren'in eserleri insanların yeşile duyduğu özlemi vurgulamaktadır.