Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 13
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Günümüz Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Hakan ESMER
 
«« Geri dön
 


HAKAN ESMER
(1973, Vakfıkebir-Trabzon)

 

1973  Vakfıkebir / TRABZON'da doğan Hakan Esmer, 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim İş Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu.  Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans programını tamamladı.

 

1996 yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak  çalışan, Hakan Esmer aynı bölümde sırasıyla Temel Sanat Eğitimi, Duvar Resmi Teknikleri, Vitray ve Resim derslerini yürütmüştür. 37 kişisel sergi açan sanatçının aralarında Eczacılar Birliği Resim Yarışması, Tekel Resim Yarışması, Şefik Bursalı Resim Yarışması, Antalya Resim Festivali, Talens Resim Yarışması, Uluslararsı Plastik Sanatlar Festivali Onur Ödülü'nün de bulunduğu toplam 15 ödülü bulunmaktadır.

 

2012 yılı Ocak ayında Üniversitedeki görevinden ayrılan Sanatçı, çalışmalarını  Eskişehir'deki atölyesinde sürdürmektedir.


KİŞİSEL SERGİLER

2012 Galeri Soyut - Ankara

2011 Galeri Soyut - Ankara
2008 Farklı Mekanlar Farklı Zamanlar Galeri Soyut. Ankara
2007 İstanbul, MertDostal Sanat Galerisi
2007 AS-ART Sanat Galerisi, Ankara
2007 Art-Shop Sanat Galerisi, İzmir
2007 Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kütüphane Sergi Salonu
2007 AS-ART Sanat Galerisi, Ankara
2006 Galeri Soyut. Suluboya Resim Sergisi. Ankara
2006 Art İstanbul, İstanbul
2006 Galeri Soyut, Ankara
2005 Art İstanbul-Galeri Soyut, Ankara
2005 Leonardo Sanat Galerisi, İstanbul
2005 Artist Sanat Galerisi, İstanbul
2005 As-Art Sanat Galerisi, Ankara
2004 Çakınberk Sanat Galerisi, Balıkesir
2004 Galeri Soyut, Ankara
2003 Endora Sanat Galerisi, İzmir
2003 As-Art Sanat Galerisi, Ankara
2002 Artist Sanat Galerisi, İstanbul
2002 Art-Shop Sanat Galerisi, İzmir
2001 İMKB Sanat Galerisi, İstanbul
2001 Galeri Soyut, Ankara
2001 Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Eskişehir
2000 Çakınberk Sanat Galerisi. Balıkesir
2000 Eskişehir.net Sanal Sergi
2000 Kuydaş Sanat Galerisi Kuşadası, İzmir
2000 Leonardo Sanat Galerisi, İzmir
2000 Galeri Soyut, Ankara
1999 Mustafa Parlar Sanat Galerisi, Ankara
1999 Tarişbank Sanat Galerisi, İzmir
1998 Turkuaz Sanat Galerisi, Ankara
1997 Tekel Sanat Galerisi, İstanbul
1994 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Trabzon

 

SU RESİMLERİ

 

 Hakan Esmer son dönem çalışmalarının konsepti olarak belirlediği su resimleriyle, su ve su kültürü üzerine kurulu ilişkileri irdeliyor. Sahiller, kıyılar, kayıklar ve plajlarda sürüp giden yaşama yeni bir yaklaşım, farklı bir bakış açısı geliştiriyor. Esmer'ce yorumlar ve Esmer'e özgü resimsel anlatımlarla su ile yaşam arasında bağlar kuruyor.

 

Esmer'in resimsel anlatımlarında su, deniz ve kıyı kültürü üzerine kurulu ilişkiler ağını irdeliyor. Denizle kara parçaların kesişme alanlarının yaşam kültürüne göndermeler yapıyor. Bu bağlamda öncelik coğrafya ile kuruluyor. Doğa güzelliklerinin cazibesini vurgulayan görünümler sarıyor Esmer tuvallerini. Bu doğa kesitleri gerçekçi yorumlar olmanın çok ötesinde.. Özünde, Esmer lekesel soyutlamalarının görsel dengeleriyle tasarlanan resimsel nitelikleri belirliyor. Karşıt renk değerlerinin uyumuyla yaratılan deniz kıyısı kesitleri, hareketli fırça vuruşlarıyla dinamizme itilen resimlere dönüşüyor.

 

Esmer'in su resimleri kara ve su ile kurulu ilişkilere hava ve su arasında var olan bağları da eklemliyor. Atmosfer analizlerine dayalı gözlemlerle pekişen bu bağ Esmer'in soyut tasarımlarına varsıl bir anlatım kazandırıyor. Sıcak rüzgârların estiği, nemle puslanan doğa kesitleri, yaz aylarının uzun günlerinin renkli atmosferini tuvallere taşıyor.   Kumlardan yükselen sıcak, denizin sularında buharlaşıyor.

 

Sahilleri renklendiren kayıklar, denizin kıpırtılarıyla sallanıyor. Denizin sularını yararak ulaşılan özgürlüklere göndermeler yapıyor kayıklar. Balıkçıların uzun ve sabırlı bekleyişlerini ve balıklarını yakalama anının telaşlarını çağrıştırıyor. Deniz kenarında yaşamın anlamına ve içtenliğine derin göndermeler yapıyor. 

Esmer resimlerinin insan ve yaşam üzerine kurulu düşünsel kurgusu, deniz kıyısı ve yaşam anları üzerinde varsıl anlamlar yükleniyor. Kent yaşamının sıkıcı, daraltıcı, kaotik bunaltıcı karmaşasına karşıt, rahat, huzurlu, özgür ve içten zamanların kesitlerini vurguluyor. Rutin yaşamın sıradanlığını kıran yaşam aralıklarına göndermeler yapıyor. Dinlenme, eğlenme ve yaşama yeniden umutla bağlanmanın coşkusunu belirleyerek yaşamın anlamını işaretliyor.

 

Hakan Esmer, su resimleri,  soyut ve soyutlama arasındaki ince ayrımın çok katmalı bağlarına örneklemeler yapıyor.

 

Kıymet Giray

Sanat Eleştirmeni