Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 20
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
İsmet BİRSEL
 
«« Geri dön
 
ISMET BIRSEL

(İzmir, 1934)

İstanbul Robert Kolej'de Bedri Rahmi ile çalıştı ve 1953'te sanat tarihi öğrencisi olarak mezun oldu. 1957'de Paris Hukuk Fakültesini bitirdi. Dışişleri Bakanlığına girerek, Tahran, Lahey, Avrupa Konseyi ve Budapeşte'de ülkemizi büyükelçi olarak temsil etti. Diplomasi mesleği ile beraber resim çalışmalarını aralıksız sürdüren Birsel, başta Paris olmak üzere çeşitli merkezlerde (Brüksel,Cenevre,Roma) galeri ve müzeleri gezerek, büyük ustaların çalışmalarını izleyerek resim tekniğini geliştirdi. Lahey'de Pulchi Studio'nun sanatçı üyeliğine seçildi.

Konularını büyük metropollerdeki kentsel yaşamdan ve anılarından seçen Birsel, diplomasi yaşamını, konserleri,kokteyl partilerini, kalabalık lokanta ve kahveleri kah sevecen, kah eleştirel bir gözle tuvale aktarıyor.

Birsel, eserlerini Fransa'da ilk kez bir karma sergide sergiledi (1955) ve o tarihten bu yana yurt içinde ve dışında kişisel sergiler düzenledi karma sergilere katıldı. 1991 yılında ?'Belleğimizdeki Tablolar'' adı altında bir kitabı yayınlanmıştır. Yılların birikimi ile sanatında özgün bir çizgi oluşturan Birsel, halen emekli olarak resim çalışmalarına yoğunluk kazandırmıştır.