Online members    
Online members : 0
Online guests : 19
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Ayten Yetiş DOĞU
 
«« Back
 

AYTEN YETIS DOGU
(Istanbul, 1941)

Ayten Yetis Dogu, attended the Department of Painting of Istanbul State Academy of Fine Arts and worked at the studios of Adnan Coker and Ozdemir Altan. She graduated from the studio of Nurullah Berk in 1966. She continued her studies in Vienna from 1967 to 1970 and in Germany from 1972 to 1975.

The Artist had twenty solo exhibitions, two of which were abroad and participated in numerous joint exhibitions.

The artist who describes her art as expression of color, light and shadow, is currently working in her own studio in Istanbul.

About the artist;

1972'de ilk sergisini Ankara'da açan Ayten Yetiş Doğu'nun resmi düşünüldüğünde şu başlıklar akla gelebilir: Titizlik, ayrıntıya gösterilen özen, sessizlik, arınma ve sonsuzluk duygusu; bir de mavi.

Sanatına bağlılığı ve yaklaşımındaki titizlik temeli oluştururken, arınmayı başararak kullandığı "detay" ve bütün bunları cebine koyup peşine düştüğü mavi.

Mavi'yi o denli seviyor ki Ayten, ondan ayrılmamak için, onunla ortaya çıkarabileceği konulara yöneldiğini bile düşünmeye başladım!

Ardından gittiği mavi, bu kez onu, "nazar boncuklarına" ve "denizlerin dibine" ulaştırmış. Böylece adı "Mavi" olan ve sadece nazar boncuklarıyla, deniz dibi resimlerinden oluşan sergisinde gene başköşedeki yerini alıyor mavi.

İnsan kadar eski, özellikle gözden çıktığı kabul edilen kötü enerjiyle olumsuz sonuçlara neden olabilen "nazar"a karşı geliştirilmiş kalkanlardan biri ve en popüler olanı "Nazar Boncukları"; artık onlar Ayten'in nazar boncukları; kendi form anlayışıyla oluşturduğu, mavi'nin öncülüğünde ortaya çıkan sürpriz nazarlıklar...

Deniz dibi'ne gelince; İstanbullu, üstelik Boğazlı olan Ayten uzun yıllar denizleri ve onları sınırlayan karaları resmetti; hani şu ünlü peyzajlarını yaptı. Artık altına iniyor denizlerin. Kendine özel yapısı ve canlılarıyla tuvale aktarırken, gene Aytence bir dünya kuruyor. Sessiz, arınmış ve sonsuzluk duygusu veren ama mavi'nin soğukluğunu tatile çıkaran resimler bunlar...

"Mavi" önde, Ayten peşinde, bakalım bu yolculuk daha başka nerelere doğru sürecek?..

Fatma Ekeman