Online members    
Online members : 0
Online guests : 19
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Ayten KÖSE
 
«« Back
 

 

AYTEN KOSE

(1976, Mardin)

 

Mardin'de doğdu. 1976 yılında İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nden mezun oldu. Sınavı ikincilikle kazanarak girmiş olduğu Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Ana Sanat Dalı'nda lisans tamamlama programını 1987'de bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığı okullarında 20 yıl görev yaptı, çeşitli kurumlarda sanat eğitimciliğini sürdürdü.

 

Resmin yanı sıra yaptığı karikatürler, çok sayıda albümde yer aldı. Çalışmalarına İzmir'de kendi atölyesinde devam eden sanatçı, GESAM ve İSBD üyesidir. Sanatçı birçok kişisel sanat etkinliğinde bulunmuş olup, bir o kadar da karikatür ve resim sergisinde yer almıştır.

 

ABOUT HER ART

 

Resimlerimde ben, biz, siz, onlar var. Devinim, dinamizm, içsellik, dışa vurum, bir arada... Öncesi, kurgusu olmayan, kendiliğindenliğin egemen olduğu çalışmalarım bunlar... Yüzey karşısında iken;  her ne kadar dışarı ile iletişimim sürüyor olsa da aslında bir iç yolculuk başlar benim için. Bu gelgitler içinde renklendirdiğim yüzeyde kullandığım semboller; özellikle seçtiğim değil, resmin kendi mantığıyla oluşan biçimlerdir.  İçimden gelen seslerin renksel ve çizgisel boyutudur.

 

Çalışma biçimim çok kişiye ters gelebilir...  Kendime dönüp, birikimlerimi yüzeye döküp, sonrada ben bunlara nerden takıldım diye sorgularım kendimi. . .   Sorgu süreci  takıntılarımın kaynağını yakalayıncaya , ya da yeni bir takıntının peşine düşünceye kadar resimler ürer. Edilgin ve direngen  yapım, çevremdeki insanların psikolojisini yakından izlememe olanak tanır. İnsanlar çevresiyle   vardır.   Etkilenimleri, birliktelik ve yalnızlıkları iç içe yaşanan olgulardır. Doğal olarak tanık olduğum yaşantılara kayıtsız olamıyorum.   Resimlerimde , eninde sonunda  tanık olduklarımla   yüzleşmek zorunda kalıyorum.

 

Bitiminde izleyip de kendimi sorguladığım çalışmalarım öykü anlatmazlar. İzlenime sunulduklarında, gören her göz ve algılayan beyinler karşısında farklı anlam ve yorum üstlenirler. Bu nedenle resimlerimde ne anlattığımı sorgulamak yerine size ne verdiğini irdelemeniz daha sağlıklı bir izlenim sunacaktır siz izleyicilere . .

 

"Birey olma çabalarımız sürüp giderken , birlikte olma isteği de yoğun biçimde bizi toplum içinde olmaya zorlar. İşte burada kişiler davranış biçimleriyle diğerlerinden farklı yollara saparlar, Çünkü hedefler değişiktir. Tercihler de. . . Gerçekte hedefleri büyük olanlar ve   buna ulaşabilenler SİMURK tur. Ya hedef şaşıranlar... İşte resimlerimdeki İLETİŞİM-SİZ konusunun kaynağı bunlardır.

 

Açmazlarımız ve çözümlü,   çözümsüz hallerimiz.. .Yalnızlığımız, birlikteliğimiz... Ben, o , biz, siz, onlar... Birbirini tamamlayan ikili resimlerimde de resimler yer değiştiğinde ;iletişim içindeki ya da iletişimi kopuk olan bireyleri izlersiniz sergiyi gezerken...

Zaman zaman kendinize dönüp kapandığınız olmadı mı hiç? Ya yalnızlık duygusuna kapılıp   çevrenize bakındığımz.. .

 

Resimlerime   bakarken siz de biraz bensiniz!