Online members    
Online members : 0
Online guests : 11
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Vasıf PEHLİVANOĞLU
 
«« Back
 

 

VASIF PEHLİVANOĞLU

 

Katalog yazısında Erkan Doğanay; yaşamın her alanın da olduğu gibi mühendislikte de taslaklar, ön çizimler birer resim örgüsündedir diyor ve Vasıf Pehlivanoğlu'nun meslek hayatını aynı zamanda çizgi ve şekillerle yakınlık kurabildiği için sanatsal bir çalışma ortamına benzetir.

 

Birilerine adres tarif ederken ya da bir objeyi işaret ederken genellikle kullandığı dil resim dilidir. 2003 senesinde resim çalışmalarına daha yoğun katılmaya başladığında da bu nedenle olsa gerek uzun desen etütleri ile başlar resmin sistematiğini kurcalamaya. İlk önce, Azeri hoca  Doçent Hafız kızı Letafet  Atölyesi'nde başlayan hazırlık süreci, 2005 senesinden itibaren Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi'nde devam eder. Burada Resul Aytemur ile çalışmalara katılır. Deseni, daima resmin önkoşulu, olmazsa olmazı olarak görür. Boyaya geçmeden evvel durup dinlenmeden, sabırla ortaya konan etütler, desenler, karalamalar ortaya çıkar.

 

Vasıf Pehlivanoğlu için resim yapmak, birazda geçmişi ve mesleği hatırlamaktır. Hazırlık, planlama, desen çizimleri ve bir şeyi ortaya çıkarma... Sonuçtan memnun olursunuz veya olmazsınız ama bir şeyler ortaya çıkmıştır ve bu oldukça heyecan verici bir şeydir. Resmin yanı sıra Pehlivanoğlu'nun ikinci bir tutkusu daha vardır. Hemen her yüzeyde el yordamıyla kendisini açığa vuran "deniz" tematik bir yansımaya dönüşür. Denizci olmak istemiştir fakat ailesinin engellemesi farklı bir mesleğe yönelmesini sağlasa da iki tutku yıllar sonra bir biçimde kesişir.