Online members    
Online members : 0
Online guests : 11
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Contamporary Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Ali CANDAŞ
 
«« Back
 

 

ALI CANDAS
(Trabzon-Besikduzu, 1940)

After three years of education in Capa Teacher Training School, which he was accepted as a gifted student in 1956, he attended the Department of Painting and Decorative Arts in Ankara Gazi Education institute. After completing his education, he worked as an art teacher at high schools and colleges.

The artist, who has fifty individual exhibitions, received six awards including the 1st prize in the Turkish Grand National Assembly Painting Contest in 1988 and the Mention Prize in DYO Contest in 1987.

Ali Candas is Currently a faculty member in the Department of Art Education at Marmara University and continues his work in Istanbul.

 

*  *  *

Ali Candaş'ın sanatı için "Resim sanatında figürü ana motif olarak almış olmakla beraber, onu belli ölçülerde sanatsal motife yedirerek gizleyen eğilimler, sanatçının tutumuna göre farklı biçim kavrayışları üzerine kuruludur. Bu noktada figürü anlamlandırma yönünde benimsenecek ifade tarzı, aynı zamanda ona kimliksel bir vizyon da kazandırır. O nedenle kökeninde figüratif karakterin temel işlevini üstlenmiş olan bütün yorumlar, alt yapıdaki bu temel unsuru gözden uzak tutmadan resimsel formu kendi kalıbı içinde işler, geliştirir ve rengi ona göre uyumlandırır... Ali Candaş'ın resimlerinde renk bağlamında gözlemlenen bir başka olgu, turuncu, mavi ve kırmızı gibi sık uygulanan renklerin arasına giren gri ve beyazın yarattığı ilişkisel estetik vurgusunun kavrayıcı etkisidir. Bu etki, sanatçının çalışma tekniğine pentürün yarattığı işlek bir dinamizm katar. Son yıllarda genellikle ihmal edilen ve grafiğe ağırlık vermenin yarattığı soğuk etkiyi önemsemez görünen yaygın tutumun aksine, boyanın ağırlığını tuvale yedirme yönünde kendini gösteren bu tekniğin çekiciliği olmalıdır Ali Candaş'ın resimlerine gösterilen ilginin nedenlerinden biri. "

 

Prof. Kaya Özsezgin