Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 8
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Mehmet KAPÇAK
 
«« Geri dön
 


MEHMET KAPÇAK
(1947, Mazıdağı-Mardin)

 

İlköğrenimini Mazıdağı Merkez İlkokulu'nda tamamladı. 1970 yılında İstanbul İlköğretmen Okulu'ndan sanat eğitimcisi Hamdi Dicle ve Selahattin Hüsnü Taran'ın öğrencisi ve öğretmen olarak mezun olduktan sonra, şimdiki adı Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü Prof. Ramiz Aydın. Prof. Tevfik Karakaya, Prof.İsmail Avcı ve Prof. Süleyman Saim Tekcan'ın atölyelerinde bölüm birincisi olarak bitirdi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi'nde lisans tamamladı. 1974 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı dönemin ortaokul ve liselerinde sanat eğitimciliğinin yanı sıra; müdür yardımcılığı, müdürlük ve ilçe milli eğitim müdürlüğü ile özel okullarda genel müdürlük görevlerinde bulundu.

 

Mazıdağı Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı'nın tasarımını 1977 yılında dönemin kaymakamı Refik Ali Uçarcı ile birlikte yaptı.

1972 yılından 1980 yılına kadar sanat eğitimciliğinin yanı sıra TRT ve Hürriyet Haber Ajansı (Hha) muhabirliği görevini de yürüten sanatçı, Dört yıl boyunca Diyarbakır Güzel Sanatlar Galerisi Seçici Kurul Üyeliğinde de bulundu.

 

Çalışmalarında plastik öğelere ulaşabilme amacını "Keçi" figürünü araç kullanarak gerçekleştirmekte; leke, çizgi ve beneklerle devinimsel denge oluşturarak izleyicide beyin rahatlatma kaygısı gütmektedir.

 

Halen Diyarbakır Özel Seçkin Fırat İlköğretim Okulu'ndaki sanat eğitimciliği ve müdürlük görevinin yanı sıra üyesi bulunduğu Fotokritik'te Fotoğrafın Resimsel Eleştirileri'ne ve atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir.

 

SERGİLER

 

1991, Yapı Kredi Bankası Sanat Galerisi Resim Sergisi, Diyarbakır

1996, Akbank Sanat Galerisi Resim Sergisi, Diyarbakır

2002 Ömer Lütfü Çetin, Cemal Güvenç, Ahmet Atan, Nazan Sönmez, Mehmet Kapçak Karma Resim Sergisi, Antik Sanat Galerisi, Diyarbakır

2004 Antik Sanat galerisi Resim Sergisi, Diyarbakır

2009 Lebriz.Com atölye Sergisi

2010 Lebriz.Com atölye Sergisi

2010 Jazz Now Sanat Galerisi Bodrum

2011 Lebriz.com Atölye sergisi

2011 "Renkler de siyah, beyaz ve gri tonlara denk değerlere sahiptirler" Dicle Üniversitesi Eğitim fakültesi Güzel Sanatlar Galerisi