Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 23
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Nevide GOKAYDIN
 
«« Geri dön
 

 

NEVİDE GÖKAYDIN
(Selanik, 1923 - Ankara, 17 Şubat 2017)

Çapa Kız Öğretmen Okulu'nu bitirdi. Kısa bir süre İDGSA' de Çallı Atölyesi'nde çalıştı. Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nde sanat öğrenimi gördü. 1950'de İngiltere'de Bath Academy of Art'ta master yaptı. Litografi, seramik ve baskı tekniklerini öğrendi. Kumaş baskı üzerinde çalıştı. Boya kimyası üzerinde araştırmalar yaptı. Central School of Art and Design'da değişik hocalarla gravür çalışmalarını geliştirdi.

 

1958 yılında Britîsh Council'den kazandığı üç yıllık bir bursla İngiltere'ye gitti. Beath Academy of Art'da lisansüstü eğitimi yaptı. Prof, Henry CLIFF ile gravür, Prof. Stephan RUSS ile kumaş, Prof. James TOWER ile seramik, Prof. Clifford ELLIS ile litografi çalıştı. 1967'de ikinci kez İngiltere'ye gitti. 1941 -1996 yılları arasında Savaştepe Köy Enstitüsü, İstanbul Güzel Sanatlar Semineri, Gazi Eğitim Enstitüsü, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda sanatsal etkinliklere, seminerlere, eğitim programlarına katıldı, konferanslar verdi. Katıldığı yarışmalarda 7 ödül ile başarı plaketleri aldı. Kitaplar resimledi, animasyonlar gerçekleştirdi.

 

İlk kişisel sergisini 1958'de İngiltere'de açtı. Biçim, inşa ve tasarım konularında eğitmenlik yaptı ve bu konularda yayınlar hazırladı.

Nevide Gökaydın çalışmalarını Ankara'da sürdürmektedir.


ÖDÜLLER

1941 Halkevleri Heykel Yarışması (Ödül)
1946 "Çocuk Heykel Sergisi'' (Halk Değerlendirmesi Ödülü)
1975 Heykel (İçbükey) (Devlet Başarı Ödülü)

Değişik sanat dallarında, batikten karikatüre, özgünbaskı resimden dizaynerliğe kadar çeşitli türlerde ürün veren Nevide Gökaydın, hem bir sanat eğitimcisi, hem de sanatçı olarak genç kuşakların yetişmesinde etkili olmuştur.