Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 6
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Zafer GENÇAYDIN
 
«« Geri dön
 


ZAFER GENÇAYDIN
(1941, Ankara)

1941’de Ankara’da doğdu. 1965’te Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünü bitirdi. 1977’de Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu Resim Bölümü’ndeki eğitimini “meisterschüler” ünvanı alarak tamamladı. 1977 - 1978 yılları arası aynı okulun Görsel İletişim Bölümü’nde “Film Yapısının Temelleri-Resim Ses İlişkileri seminerlerine katıldı. 1978 - 1983 Gazi Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nde görev yaptı. Kuruluşundan bu yana Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde görev yapmakta olan sanatçı, 1994 yılında profesör oldu. İki dönem fakülte dekanlığı yaptı. Değişik aralıklarla Almanya’daki Kültür seminerlerine davet edildi.

Ankara Resim Heykel, DYO, Anadolu, Hacettepe, Gazi, İstanbul Modern gibi müzelerde eserleri yer alan Gençaydın, yurtiçinde ve yurtdışında birçok karma sergiye katıldı ve ödüller aldı. Kazandığı birçok ödül arasında 1980 ORHS Başarı Ödülü, 1987 Ankara Sanat Kurumu ödülü önemlilerindendir. Otuz kişisel sergi açtı. Üç kitabı ve çok sayıda deneme ve araştırma yazıları yayınlanmıştır.

Almanya’da ‘Yeni Vahşiler Grubu’yla başlattığı soyut dışavurumcu resim anlayışını ısrarlı bir şekilde sürdüren sanatçı, yaşama ve sanata dinamik bir süreç olarak bakmaktadır. Her şey devingen ve gerilim yüklüdür. Çalışmalarında insan, doğa ve toplumsal olayların dramatiğini yansıtan öğeler ön plana çıkmaktadır. Sanatçı için resim, kişinin el yazısı gibidir ve iç dünyasının katıksız dışavurumudur.