Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 23
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Şükriye DİKMEN
 
«« Geri dön
 


ŞÜKRİYE DİKMEN
(1918-2000 İstanbul)

Arnavutköy Amerikan Kolejini (1942), İDGSA Resim Bölümü'nü bitirdi. 1953 yılında Paris Ecole de Louvre'un Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Paris'te üç yıl F. Leger Atölyesi'nde, iki yıl da Ranson Akademisi'nde Singier ve R. Chastel ile çalıştı.

 

1957'de Edinbourg Festivaline, 1961'de 6. Sao-Paulo Bienaline, 1962'de Paris, Brüksel ve Viyana'da açılan "Çağdaş Türk Sanatı" sergilerine katıldı.

Türkiye'de ilk kişisel sergisini 1954'te, İstanbul'da Fransız Konsolosluğunda açtı.

Tek figürlü kadın ve genç kız portrecisidir. Genellikle kontrplak üzerine çizdiği, sınırları belli, iri gözlü, minyatürleri, Japon estamplarını hatırlatan kadın başları, yüzleri çevreleyen ovalleri, dış dünyaya açılmış birer aydınlık pencere gibi duran gözleri, ince boyunları, kavuşturulmuş elleriyle Şükriye Dikmen'in kadın figürleri, tartışılmış kişiliğinin ürünleridir. Yüzeye bağlı geleneksel tasvir sanatlarından yola çıkarak yalınlaştırılmış biçim anlayışı içinde, portrede yoğunluk kazanan sanatçı eğilimiyle, Nurullah Berk'in başlatmış olduğu görüşün mensupları arasında, kendi tarzının özgün bir temsilcisi olarak yer alır.