Online members    
Online members : 0
Online guests : 21
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Master Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Şefik BURSALI
 
«« Back
 

 

SEFIK BURSALI

(1903, Bursa- 1990)


1903 yılında Bursa'da doğdu. Sanayi-i Nefise Mektebini birincilikle bitirdi. Hocaları olan İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Namık İsmail ve Avni Lifij'in kurduğu Türk Ressamlar Birliğinin sergilerine henüz öğrenci iken davet edildi ve katıldı. 1930 yılında açılan Avrupa Konkurunu birincilikle kazandı.

Daha sonra Avrupa'nın birçok sanat merkezinde çalışma ve tetkiklerde bulundu. Yurda döndükten sonra İstanbul, İzmir ve Konya liselerinde resim öğretmenliği yaptı. Özellikle 1934-1936 yıllarında bulunduğu Konya'da, buranın step karakteristiğini, Selçuk ve Mevlana kalıntılarını yansıttığı eserleriyle büyük ün yaptı.

1937-1938 yıllarında Atatürk'ün arzusuyla eserleri Sovyetler Birliği'nin Moskova, Leningrad ve Kiev şehirlerinde; ayrıca Avrupa'da Bükreş, Belgrad, Atina ve Paris'te sergilendi. Daha sonra Hollanda, Belçika ve Avusturya (Viyana)'da sergiler devam etti. Tüm Avrupa'da çok olumlu eleştiriler aldı.

1936 yılında öğretim üyesi olarak atandığı Güzel Sanatlar Akademisinde 30 yıl hocalık yaptı. Devlet Resim ve Heykel Sergilerinde 1966, 1973, 1980 ve 1982 yıllarında ödül aldı. 1986'da ?Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü?ne değer görüldü.

1987'de Mimar Sinan Üniversitesi kararıyla sanatçıya profesörlük ünvanı verildi. Bursa'da doğduğu sokağa ve Belediye Sanat Galerisine adı verildi. Kültür Parka ve Bursa Sanat Galerisine büstleri dikildi. Sanatçı, 20 Nisan 1990 tarihinde vefat etti.

Yaşadığı ev, Kültür Bakanlığı tarafından Şefik Bursalı Müzesi (resim alanında ilk özel müze) olarak düzenlenmiş bulunmaktadır.