Online members    
Online members : 0
Online guests : 19
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Master Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Cemal Nadir GÜLER
 
«« Back
 

 

CEMAL NADIR GULER
(Bursa, 1902-Istanbul, 1947)


Orta öğrenimini Bilecik'te tamamladı. Ailesinin zoruyla, devlet sınavını kazanarak mühendislik eğitimi için Almanya'ya gitti ise de ressam olmak istediğinden İstanbul'a döndü. Akademinin giriş sınavını kazanamayınca Bursa'ya döndü. Değişik işlerde çalıştı. Boş zamanlarında suluboya resimler ve karikatürler çizdi. Bursa'nın kurtuluşundan sonra, ilkokullarda gezici resim öğretmenliği yaptı.

İlk karikatürü 1920'de, Sedat Simavi'nin çıkardığı Diken adlı mizah dergisinde yayımlandı. Bu karikatürünü başkaları izledi. 1926'da geldiği İstanbul'da geçimini tabelacılık ve karikatürle sağlamaya çalıştı. Başarılı olamayınca yeniden Bursa'ya döndü. Ancak karikatür çalışmalarını sürdürdü.

1928'de Akşam gazetesinden aldığı bir öneri üzerine, günlük karikatürler çizmek üzere İstanbul'a geldi. Günlük karikatürleri yanında, özellikle "Amcabey'' tipini işlediği dizi karikatürleri ilgi topladı ve sevildi. İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. Amcabey adlı bir mizah dergisi yayımladı. Burada genç karikatürcülere yer verdi. 1941'de Arkadaş dergisinin yayıncıları arasında yer aldı. Canlandırma filmi alanında denemelere girdi, ama sürdüremedi. Radyoya kısa skeçler yazdı.

Karikatürün günlük gazetelere girmesinde etkili oldu. Bu sanat dalının yaygınlaşmasında, öncüler arasında yer aldı. Toplumdaki olumsuz tipleri, eleştiren bir gözle yansıtan karikatürleriyle, bir döneme imzasını attı. Amcabey' in yanı sıra "Dede ile torun'', "Akla Kara'', "Yeni Zengin'', "Salomon'' ve "Dalkavuk'' tipleri, karikatür dünyasının popüler kişileri olarak, zamanla simgeleştiler.

 

No work record found.