Online members    
Online members : 0
Online guests : 23
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Master Turkish Artists » Artist Detail  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST DETAIL
Ali Sami BOYAR
 
«« Back
 
ALI SAMI BOYAR

İstanbul,1880-İstanbul, 1967)

1892'de Bahriye Mektebi'ne girdi. Kaymakam Şükrü Bey'den resim dersleri aldı. 1899'da Harbiye sınıfına ayrılarak 1901'de teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1902'de kaydolduğu Sanayi-i Nefise Mektebi'nde, 1908'de mezun oluncaya kadar Osman Hamdi Bey, Salvatore Valeri, Ömer Adil Bey ve Joseph Warnia Zarzecki'den eğitim aldı. 1910 yılında Paris'e resim öğrenimine gönderildi. Burada Ulusal Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda (l'Ecole Nationale Sup?rieure des Beaux-Arts) Fernand-Anne Piestre Cormon'un öğrencisi oldu.

1914 yılında İstanbul'a döndü ve askerlik görevinden yüzbaşı rütbesiyle emekli oldu. Aynı yıl, Beşiktaş'taki Bahriye Müzesi (Deniz Müzesi) müdürü oldu. Müzede bir manken atölyesi kurdu. 1917'de Bahriye Müzesi Kataloğu'nu yayınladı. Aynı yıl, Celal Esad Arseven'in girişimiyle deniz temalı resimler üretmek amacıyla açılan Şişli Atölyesi'nde İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Namık İsmail, Mehmet Ruhi Arel, Ali Cemal Ben'im ile birlikte görev aldı. 1919'da Heybeliada Bahriye Mektebi'nde resim hocalığı yaptı. Kurucusu olduğu İnas (Kız) Sanayi-i Nefise Mektebi'nde hocalık ve müdürlük görevlerini üstlendi. 1922-1923 yıllarında Evkaf (Vakıflar) Müzesi müdürlüğünde bulundu.

Cumhuriyet dönemi pullları ve kağıt paralarının ressamı olarak Londra'da ve Paris'te sergi açma olanağı buldu. 1935 yılında Ayasofya Müzesi müdürlüğüne atandı ve 1941'de ?Ayasofya' adlı kitabını yayınladı. 1944'te emekli olduktan sonra dönemin önde gelen gazete ve dergilerinde sanat yazıları yazdı. Yine bu dönemde Amerikan Koleji'nde resim öğretmenliği yaptı.