Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler : 0
Çevrimiçi ziyaretçiler : 27
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Usta Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Muhittin SEBATİ
 
«« Geri dön
 

 

MUHİTTİN SEBATİ
1902, İstanbul, 1935, İstanbul)

Orta öğrenimini Darüşşafaka'da tamamladıktan sonra, Sanayi-1 Nefise'ye girdi. 1924-1928 yıllarında, kendi hesabına gittiği Paris'te Julian Akademisine devam etti. Orada Albert Laurens'ın yanında çalıştı. Bir ara süsleme sanatlarına merak sardı ve bu yolda eğitici dersler aldı. Heykel sanatının inceliklerini öğrenmek istedi. Paris'te St.Germain mahallesinde eski bir evde oturdu ve eğlence yaşamından uzakta, bütün gününü çalışarak, resim yaparak geçirdi. Yurda dönüşünde Ankara Erkek Lisesi resim öğretmenliğine atandı. Ancak sağlık durumu Ankara'da yaşamasına engel olduğundan, kısa bir süre sonra İstanbul'a gitti. Eyüp Ortaokulunda çalıştı. Tedavi için Heybeli sanatoryumuna yatırıldı. Haydarpaşa hastanesinde veremden öldü.

Yaşamı kısa süren Muhittin Sebati, hiç sergi açmadı. Arkada bıraktığı resimlerinin sayısı da bu nedenle sınırlıdır. Ankara'da bulunduğu sırada birkaç peyzaj ve ölü doğa çalıştı. Bu resimler İstanbul Resim Heykel Müzesi koleksiyonundadır.

Nurullah Berk, bir yazısında (Güzel Sanatlar:2,1940) bu resimlerine ?'yalnız rüyasını değil, mariz melankolisini de koymuş'' olduğundan söz eder. Berk'e göre, o da Roger de la Fresnaye gibi ?'Hayatının son seneleri içinde, kaleminin çizgilerinde, paletinin renklerinde hüznün, ölüm hissikablelvukuunun ifadesini bulmuştu.'' ?'Hayata, en alelade şeylere öyle trajik bir bakışı, öyle elim bir sezişi vardı ki, son eserlerinin her birine, normal bir insan içinde rast gelinmeyen bir mana veriyordu.''

Muhittin Sebati, resimde söyleyeceklerini tam olarak söyleyemeden, çok genç yaşta yaşama veda etmiş olmasına karşın, geride kalan yapıtları, sanata ciddi olarak eğilen, onu bir yaşam nedenine dönüştürmeyi başaran sanatçının izlenimlerini yansıtır. Resmine seçtiği sıradan konuları, nesneleri, paletinin özgün renkleri ve kendine özgü biçim anlayışıyla biçimlendirmeyi başarmış olan Sebati, 1930 kuşağı içinde yenilikçi çabaları başlatmış olanlardan biridir.