Online members    
Online members : 0
Online guests : 22
» Turkish Visual Art Encyclopedia » Famous Foreign Artists » Sanatçı Detayı  
Google In pages
FAMOUS TURKISH ARTISTS
TODAY'S TURKISH ARTISTS
FAMOUS FOREIGN ARTISTS
ARTIST
Adolphe APPIAN
 
«« Back
 

 

APPIAN Adolphe
(1818-1889)


 

Asıl adı Jacques Barthelemy olan, ancak daha çok Adolphe ismiyle bilinen bu sanatçı,Carot ve Daubigny'nin öğrencisi olarak Lyons Güzel Sanatlar Akademisinde öğrenim gördü.


1835 yılında ‘'Salon'' da sergi açtıktan sonra, 1855'e kadar sergi düzenledi. Bu tarihten sonra, 1898'de ölene dek düzenli olarak sergiler açtı. Renk ve ışık oyunlarının egemen olduğu ustaca ve dugulu bir şekilde yapılmış olan kır manzaraları, Empresyonist resim anlayışıyla benzerlikler taşır.

Eserlerinin çoğunu Lyon yakınlarındaki kırlarda, Optevoz ve Virieu'de yapmıştır. Bununla birlikte, Colioure'de, Toulon'da ve Les Martigues'de, hatta Venedik'e kadar uzanan güney kıyılarında da çalışmaları vardır.

Son derece güzel olan oymalarında, anayurduna karşı duyduğu melankonik ve derin şiirsel duyguları fark etmek mümkündür. Ormandaki bir açıklıkta duran çiftlik arabası, bir göl kıyısı görünümü ya da bir grup ağaç gibi basit ve herkesçe bilinen konuların resmini yapmayı yeğledi. Mürekkepleme ve temizleme tekniklerini başarıyla kullanılması sonucu,alışılmadık ve çarpıcı etkiler elde etmiştir.

Oymalarının iyi tanınmasına ve değerlendirilmesine karşın, bir ressam olan Appian genellikle ihmal edilmiştir. Yine de yaptığı birçok resimde gerçek bir Empresyonist olarak ortaya çıkar.