Online members    
Online members :
Online guests :
» News » News details  
Google In pages
HABERLER HABER ARŞİVİ

2011 Europa Literatur Große Award“ Ödülü Türkiye ve İngiltere’nin..
 

 

Berlin Arie Kunst Akademie'nin her yıl düzenli olarak yılda bir kişiye vermeyi öngördüğü dünyanın en prestijli ödülleri arasında yerini alan  "2011  Europa Literatur Große Award" Ödülü ilk kez Türkiye ve İngiltere olmak üzere 2 ülkeye verilmesi kararı oy çokluğu ile alındı. 35 katılımcı ülkeden 105 sanatçı, şair, yazar, Bilim insanının çalışmaları ile resmi aday gösterildiği konsey toplantısı son derece çekişmeli geçti. Yapılan üç oylamada da Türkiye ve İngiltereden aday ol an isimlerin eşit puanlar alması dikkat çekici idi. Berlin Arie Kunst Akademie Ödül konseyinin yapmış olduğu oylamada Türkiye den üç adayın resmi olarak başvurduğu ve oylama sürecinde yer aldığı belirtildi. Bu adaylar arasında ilk turda elenen Ordu'dan Murat Sürmeli, ikinci tura geçiş alamayan Nevşehir'den Ayşe Paslanmaz ve üç turda da tam not alan Sanatsal ve kültürel çalışmaları, yayımladığı kitapları, uluslar arası ve kültürler arası teşvik edici organizasyonları ve konsorsiyum olarak koordine ettiği önemli projeleri ile ödülü almaya hak kazanan Bursa'dan Dr.Özgen Keskin resmi aday olarak listedeki yerlerini aldılar. Ancak üç turdan oluşan oylamada Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Şair Yazar Dr.Özgen Keskin oy çoğunluğunu alarak, böylesi önemli bir ödülün Türkiye ye gelmesine vesile oldu. Ödülün diğer sahibi İngiltere ise, son derece iddialı bir isimle listeye girmiş ve Ünlü Roman yazarı John Max Brady ile ödülü Türkiye'yi temsilen katılan Sayın Dr.Özgen Keskin ile paylaşmışlardır.

 

Ödülün düzenlenecek resmi törenle sahiplerine takdim edilmesi 12 Haziran 2011 tarihine tekabül etmesinden dolayı, Türkiye'de yapılacak seçim takvimi ile aynı güne rast gelmesi bakımından Sayın Dr.Özgen Keskin Beyefendiye 1.2.3 Temmuz 2011 Tarihinde düzenlenecek olan Bursa Uluslar arası Aşıklar Şairler Bayramında takdim edilmesi kararı alınmıştır. Ancak Sayın Dr.Özgen Keskin 10.10.2011 tarihinde Akademie bünyesinde Berlin'e davet edilerek Prof.Dr.Silkhe Rahn'ın özel konuğu olacaktır. Ödül; Bursa'da düzenlenecek muhteşem organizasyonda, Berlin Arie Kunst Akademie Akademische Künstler Veränderung Program Öğretim Üyesi ve Ödül konseyi başkanı Prof.Dr.Silkhe Rahn,  Öğretim Üyesi ve Ödül konseyi başkan yardımcısı Prof.Dr.Susanna Kruger,  Alman Edebiyatı Bilimcisi, Çevirmen Biricik Sevinç Çzermin ve Ödül Konseyi Türkiye sözcüsü, Türk Ede biyat Bilimcisi Dr.Emine Sevinç Öksüzoğlu'nun  katılımları ile  Sayın Dr.Özgen Keskin‘e takdim edilecektir. 12,13 Haziran 2011 Tarihinde Berlin Arie Kunst Akademie Akademische Künstler Veränderung Program Kostenlos Wohnzimmer salonunda düzenlenecek olan törenle, İngiltereden John Max Brady'e ödülü Almanya Kültür Bakanı Bernd Neumann katılımı ile takdim edilecektir.

 

Ödül Takvimi ve program:


Tarih:
12.06.2011
Yer:  Berlin Arie Kunst Akademie Akademische Künstler Veränderung Program Kostenlos Wohnzimmer salonu
Saat: 11.00
Yemek Daveti: Saat 13.00
Alman Müzesi gezisi
Keiko Kurachi Piyano Konseri


Ödül Programı:

 

Ödülü hak kazanan ülkelerin davetlilerine Dr.Ozgen Keskin ve John Max Brady'e önce madalya takdim töreni
Almanya Kültür Bakanı Bernd Neumann katılımı ile "2011  Europa Literatur Große Award" takdim edilecektir.
Ödül sahibi isimlerin Almanya Bayrağını ve kendi ülke bayraklarıni açmalari ile ülkeler arasındaki birlik ve beraberliğe, dostluk ve kardesliğe değinilecektir.
 

Konser Programı:


WOLFGANG AMEDEUS MOZART (1756-1791)
Sonat, Re Majör, K.576
I. Allegro
II. Adagio
III. Allegretto

FREDERIC CHOPIN (1810-1849)
Ballad No.4, Op.52
I. Prelude
II. Fugue
III. Forlane
IV. Regaudon
V. Menuet
VI. Toccata

 

ISAAC ALBÉNIZ (1860-1909)
İberya Süitinden "Evocacion" ve "Triana"
ARA
ALİ DARMAR (d.1946) Sonat
I. Allegro Anime
II.
III. Molto Vivace

 

MAURICE RAVEL ( 1875-1937)
Couperin'in Mezarında
I. Prelude
II. Fugue
III. Forlane
IV. Regaudon
V. Menuet
VI. Toccata