Online members    
Online members :
Online guests :
» News » News details  
Google In pages
HABERLER HABER ARŞİVİ

Önder Aydın: “Çocuk ve Sanat” - Kabakçı Konağı, Z.D.Yeşil, Ankara (16.04.2015)
 

Sanat Eğitmeni, Ressam Önder Aydın, Ankara Halkla İlişkiler Derneği Nisan’ 2015 ayı söyleşi programımızın konuğu oldu. Kabakçı Konağı’nda gerçekleştirilen söyleşide “Çocuk ve Sanat” konusu ele alındı.

Sanat Eğitmeni olarak uzun yıllar görev yapan Aydın, geniş kapsamlı bir analiz yaparak sanat konusundaki eğitim eksikliğini dile getirdi ve bunun insan yaşamında yarattığı eksikliğe dikkat çekti.

Sanatı, “insanların duyguları, düşünceleri, davranışlarını, çeşitli araç ve gereçlerle dışarıya vurma yöntemi” olarak tanımlayan sanatçı, “resim, müzik, heykel, sinema gibi tüm sanat dallarının kullanılarak ortaya bilinçli, soru sorabilen, cevabını arayan, sorgulayan, sorunu takip eden, cevaplarını alana kadar ısrarcı olan bir bireyin yetişmesi”nin sanatın asıl amacı olduğunu dile getirdi. “Sanatın insan üzerindeki olumlu etkisinin büyük olduğunu, bireyi özgürleştirdiğini, estetik duygu kazandırdığını, yaşamını renklendirdiğini, bakış açısını zenginleştirdiğini, insana hayal kurma gücü verdiğini, insanların birbirlerini daha iyi anlamasını ve iletişim kurmasını sağladığını ifade eden sanatçı, insanlara ‘görmeyi, işitmeyi, dokunmayı, duyumsamayı’ ve etik değerleri kazandırdığını” sözlerine ekledi.

Sanatla buluşmanın çocuklukta başlaması ve yaşam boyu devam etmesi gereğini dile getiren Aydın, bunun da müzeler, sergiler vb. her türlü görsel, işitsel iletişim araçlarıyla desteklenerek sürdürülmesinin önemine işaret etti.

Cumhuriyetin kuruluşu sırasında kültür ve sanat alanındaki gelişmeleri hatırlatan sanatçı, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Işığı alnında ilk hisseden sanatçıdır!” sözüne atıfta bulunarak, kültür ve sanat alanındaki çalışmalara bizzat katılarak önderlik ve örneklik ettiğini; bu alandaki gelişmelere desteğinin büyük olduğunu belirtti.

Önder Aydın, Köy Enstitüleri ve Öğretmen okullarının bu ülkeye sanat eğitimini veren önemli eğitim kurumları olduğunu, ancak ortadan kaldırılmasıyla büyük bir boşluk oluştuğunu dile getirdi ve Köy Enstitülerinin Mimarı ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un sanat eğitimi konusundaki bilinçli ve örnek çalışmalarının önemine işaret etti.

1934-38 yılları arasında “toplumun belleğini saklayan” müzelerin yapıldığını, sonrasında ise hiç müze yapılmadığını ve mevcut müzelerin ziyaret edilmediğini söyleyen sanatçı, yurtdışındaki çocukların belli günlerdeki müze ziyaretlerini örnek verdi ve çocukların müzeler ve sanat konusundaki bilgilenmelerinin sonraki yaşamlarına sağladığı olumlu gelişmeleri anlattı.

Müzelerin ziyaret edilmemesinin yanında halen faaliyet gösteren sanat galerileri ile buralarda açılan çok değerli sergilerin de gezilmediğine dikkat çeken sanatçı, Ankara’nın en eski sanat galerilerinden biri olan ve sanatçıların buluşma merkezi olan Zafer Çarşısı’ndaki galerinin de uzun zaman büyük hizmet gördüğünü, daha sonra faaliyetine son verilerek çok sık ziyaret edilen bir galerinin de kapatıldığını, bunun kültür sanat açısından büyük kayıp olduğunu belirtti.

“Çocuk ve sanat” kavramlarının birbiriyle çok ilintili olduğuna dikkat çeken sanatçı, çocuğun sanatla buluşmasının çok erken yaşlarda başlamasının büyük önem taşıdığını, bunun çocukta özgürlük duygusunu geliştirdiğini,  pozitif anlayışının gelişmesini sağladığını, demokrasiye geçişi kolaylaştırdığını kaydetti. Önder Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“…Sanat çocuklarda en hızlı davranış değişikliği yaratan bir yapıdır. Çağdaş toplumun oluşumunda sanat çok önemlidir. Toplum içindeki birlikteliği, sevgiyi, ideali, ortak paylaşımı sağlar. Sanat, toplumun ulus olmasını sağlar, güçlü olmasına yol açar, o ülkelerdeki sanayi devriminin gelişmesine büyük katkıda bulunur, hayal dünyasına en büyük katkıyı verir. Hayalin en çok kurulduğu alan sanattır. Sanat evrene bilimden önce girmiştir. Bilimin yaptığı tek şey sanatın düşündüğünü kanıtlamaktır. Japonlar gelişmişliklerini oyuncak üretmeye bağlıyorlar. Çocuk gelecekte kuracağı toplumun şablonudur. Sanatla kendini özgür bir şekilde ifade etme yeteneği kazanır. Sanatla tanışan çocuğun davranışı gelişir, olaylara eleştirel gözle bakar, kıyaslama duygusu gelişir, olumsuzlukları kontrol eder, sorgular, şikâyet eder,  bilinçli soru sormaya başlar ve çevresiyle uyum içinde olur”.

Söyleşi karşılıklı soru ve cevaplarla sona erdi.

Çok değerli Sanat Eğitmeni/Ressam Önder Aydın’a, şahsım ve Derneğim adına söyleşi için şükranlarımızı sunuyorum.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.