Online members    
Online members :
Online guests :
» News » News details  
Google In pages
HABERLER HABER ARŞİVİ

ÇOK ÜZGÜNÜM...
 

 

Türk resim sanatının büyük ustalarından Kayıhan KESKİNOK'u 18 Nisan 2015 tarihinde yitirdik.

Birçok öğrenci yetiştiren hocaların hocasına Allah'tan rahmet, ailesine ve Türk halkına başsağlığı dilerim.

 

Çok acıdır ki, son iki yıl, önemli sanatçılarımızın yaprak dökümü oldu.

Hemen aklıma gelenler; Cemal GÜVENÇ, Hilmi ÖZBAY, Ertuğrul Oğuz FIRAT, Mustafa ASLIER, Mürşide İÇMELİ, Hamiye ÇOLAKOĞLU ve son olarak ta Kayıhan KESKİNOK.

 

Resim sanatının gerçek bir duayenini kaybetmemize rağmen, vefat haberi hiç bir televizyonda ve diğer basın yayın organlarında yer almadı. Cenazesinde, ailesi, öğrencileri ve sanat dostları vardı.

 

Magazinsel ve siyasal olayları çok yakından takip eden basınımızın, böyle önemli bir değeri yitirmişken orada olmaması gerçekten çok üzücü ve toplumumuzun ne kadar sanattan kopuk olduğunun da bir göstergesi.

 

Bir toplumun kültür seviyesini en kolay anlamanın yolu, sanata ve sanatçıya verdiği değere bakmaktır. Ülkemizde sanat son on-onbeş yıl içinde her geçen gün kan kaybediyor. Kültür merkezleri, sanat galerileri bir bir kapatılıyor, heykeller yıkılıyor. Sanatçının eser verebilmesi için gerekli özgür alanı gittikçe daraltılıyor.

 

Aynı olay Türkiye'de eğitim ve bilim alanlarında da yaşanıyor. Yeni üniversiteler açılıyor fakat sadece adı üniversite. Birkaç üniversitemiz dışında yurtdışında esamemiz okunmuyor. Üniversite ve bilim kurumlarının başındaki yetisiz kişiler ve siyasi kadrolaşmalar, bulundukları kurumları da yozlaştırıyor.

 

Lütfen, sanata, sanatçımıza - bilime ve bilim insanımıza değer verelim. Yoksa bu cennet ülkemiz ortaçağ karanlığına gömülebilir. Evrim bilimcisi Charles Darwin'in çok beğendiğim sözleri milletçe düsturumuz olmalı...

 

*   *   * 

 

*Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olurlar. "Tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının çalındığının farkında bile olmaz.

Charles Darwin

 

*   *   *

 

*Sanatsız bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Mustafa Kemal Atatürk

 

Bilim ve sanatın önemi ancak böyle anlatılabilir...

 

A.Aydın Baykara, 22 Nisan 2015

Turkish Paintings Com 

 

PLEASE CLICK FOR THE KAYIHAN KESKINOK VIDEEO