Online members    
Online members :
Online guests :
» News » News details  
Google In pages
HABERLER HABER ARŞİVİ

PROF. DR. NAZAN ERKMEN DÜNYACA ÖNEMLİ BİR SANAT FESTİVALİNDE KONFERANS VERECEK, SERGİ AÇACAK VE JÜRİ ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPACAK.
 

 

PROF. DR. NAZAN ERKMEN "ACCADEMIA DI BELLE ARTI DI TORINO" BİRİNCİ ULUSLARARASI GÜZEL SANATLAR VE TASARIM KURUMLARI TORINO SANAT FESTİVALİ - FISAD 2015'DE (1-5 TEMMUZ 2015) TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEK.


"Accademia Albertina di Bella Arti di Torino" Albertina Üniversitesi Torino Güzel Sanatlar Akademisi Dekanı ünlü sinema yönetmeni Prof. Dr. Salvo Bitonti bir ilki başlattı.

 

"Primo Festival Internazionale delle Scuole d'Arte e Design Torino" Birinci Uluslararası Sanatı Festivali'nde dünyanın en önemli uluslararası sanat ve tasarım kurumlarını, tiyatro birliklerini, sinema ve müzik kurumlarına ve sanat öğrencilerini konuk edecek.
Sanat Festivalinde yer alan Uluslararası Sanat ve Tasarım Kurumlarını İtalyan Kültür Bakanlığı, Gençlik Konseyi, Piedmont Konseyi, Torino Ticaret Bakanlığı, Expo Padiglione, Torino Kent Konseyi, Torino Gençlik Teşkilatı gibi pek çok önemli kurumun himayesinde yer alacak olan Accadeamia belle di arti Torino 1nci Uluslararası FİSAD Sanat Festivali'ne 21 ülkeden 67 üst düzey Uluslararası Güzel Sanatlar ve Tasarım Okulu ve ayrıca müzik, tiyatro, pandomim, sinema alanlarından 99 ayrıcalıklı sanat kuruluşu katılmaktadır.

 

PROF. DR. NAZAN ERKMEN DÜNYACA ÖNEMLİ BİR SANAT FESTİVALİNDE KONFERANS VERECEK, SERGİ AÇACAK VE JÜRİ ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPACAK.


Prof. Dr. Nazan Erkmen 3 Temmuz 2015 tarihinde "Neden Yaratıcılık" başlıklı konferansı verecek. 5 Temmuz 2015'de "Museum of school and children's books" Torino Çocuk Müzesi'nde "The Body of the Fairy Tale" Kişisel İllüstrasyon Sergisini açacak. Bu arada Jüri Üyeleri, Prof. Dr. Nazan Erkmen, Direktör Davide Ferrario, Sanat direktörleri Massimo Minini and Alberto Peola ve Jüri Başkan Patrizia Sandretto Re Rebaudengo consiglio regionale del Piemonte-Consulta Vakfı tarafından verilecek "Albertina Uluslararası Ödülleri" değerlendirecekler.

 

17*nci yüzyılda kuruluan ve dünyanın sayılı eğitim kurumları arasında yer alan TORİNO Albertina Üniversitesi "Accademia belle di arti di Torino" sanat platformunda çok önemli bir sanat festivalini başlattı. Festivale dünyanın en önemli sanat ve tasarım kurumları, sanat birlikleri tiyatrolar, müzik bölümleri, sanatla ilgili tüm kurumlar katılıyor. Bu çok geniş kapsamlı sanat festivaline Unesco, Üniversite Araştırmaları Eğitim Bakanlığı, Kültür Mirası, Sanat Olayları, Etkinlikler ve Turizm Bakanlığı, Piedmont Valiliği, Piedmont Konseyi, Gençlik Konseyi, Torino Kent Başkanlığı, Avrupa 2015 Spor Başkenti, Torino Ticaret Bakanlığı, EXPO Padiglione İtalya, EXPO TOU, Torino Üniversitesi, Torino Politeknik Üniversitesi, CIP Italyan Paralimpik Komisyonu, CIP İtalyan Paralimpik komisyonu Piemonte kurumları destek veriyor. Açılış Üniversiteler ve araştırmalardan sorumlu Eğitim Bakanı Stefania Gianinni Torino İtalyan Güzel Sanatlar akademileri rektör ve başkanları tarafından yapılacak.

 

1 Temmuz 2015 tarihinde yer alacak olan açılış Accademia Albertina and La Rotonda, via Accademia Albertina 6 and Pinacoteca Albertina via Accademia Albertina 8, Turin sanat kurumlarının sergileri ile açılacak. Ana temanın "The Sense of the Body" olduğu bu festivalde Albertina Üniversitesi öğrencilerinin yapıtlarına ayrılan sergiler Artistik Anatomi eğitmeni Paolo Belgioioso ve öğrencilerinin Abilitart sergisi, Dijital Animasyon dersi Eğitmeni Franz Fischnaller ve öğrencilerinin "İnside- Out" 3D yapıtları, Ornella Rovera, Anna Santarcangeli ve Laura Valle'nin öğrencilerinin yapıtları olan Albertian Üniversitesi resim, tibbi illüstrasyon, heykel teknikleri Il corpo (che) mente (The body (that) minds) sergisi, Andrea Balzola atölyesi Il corpo ibrido e mutante (The hybrid and mutant body) başlıklı video enstalasyonları, Torino akademi öğrencilerinin mitoloji ve sanatsal duyarlılıkları ile oluşturdukları portre çalışmaları, vucudun fantastik projeksiyonlarla meydana gelen oluşumları, Albertina Üniversitesinin Seramik Bölüm öğrencilerinin sırlı seramik panolarını sergileyen Il senso del corpo, il senso del tempo (The Sense of the Body, the Sense of Time) sergisi, görünmezlik ve transparanlığı konu alan Stefano W. Pasquini ve Maria Teresa Roberto atölyesinin Incorporeo. anticorpi per alleggerire il pensiero (Incorporeal. Antibodies to lighten mind) başlıklı sergisi, Elisabetta Ajani atölyesi sinematografik set tasarımı öğrencilerinin To-Share-Set başlıklı yapıtları, araştırma, klasik stüdyo, röpörtaj, güzellik ve alkemi ile ilgili yapıtların yer aldığı sergi, Fabio Amerio fotoğraf öğrencileri sergisi bu kapsamda yer alıyor.

 

Ayrıca, Corpo 18 x 24 (Body 18 x 24)başlıklı sergide Dekor bölümü öğrencilerinin 150 sanat çalışması yer alıyor. Eğitmenleri Monica Saccomandi, Simeone Crispino and Iginio De Luca,Eğitmen David Anni multimedya tasarımı dersi yıl sonu sergisi Il corpo e il suo contrasto (The body and its contrast), Antonio Fortunato Model dersi yıl sonu sergisi Identità e alterità (Identity and alterity), Marilena De Stefano Gravür Teknikleri dersi yıl sonu sergisi L'incisivo senso del corpo (The incisive sense of the body) sergisi, Valeria Piasenta ve Massimo Voghera yıl sonu sahne dekoru sergisi Magazzini teatrali (Theatrical storehouses), Marco Cingolani Resim Bölümü yıl sonu sergisi Terzo piano con ascensore: belle arti per palati esigenti (Third floor with elevator: fine arts for demanding palates), Guiseppe leonardi ve Laura Valle Resim Bölümü atölyesi yıl sonu sergisi, Luca Marovino Mermer Heykel atölyesi yıl sonu sergisi, Franco Fanelli, Daniele Gay, Ermanno Barovero Grafik Bölümü son sınıf örğencileri sergisi, Valeria, Piasento, Massimo Voghera, Ennio Bertrand, Claudia Esposito tarafından kurate edilen Con-vivium, Set tasarımı bölümü yıl sonu sergisi, performans Francesca Arri ve diğer sanat etkinlikleri Festival boyunca 1-5 Temmuz 2015 tarihleri arasında yer alacaktır.

 

Festivalle ilgili bilgiler; http://m.albertinafisad2015.eu/wpe/wp-content/uploads/2015/05/AlbertinaFISAD-LR4.pdf  'den görülebilecektir. Web sayfasının tasarımı Roberto Villa tarafından yapılmıştır. Festival akışı Video-editing bölümü eğitmeni Fabio Amerio Accademia Albertina in Turin düzenlemiştir.

 

FESTİVALE KATILAN ULUSLARARASI SANAT VE TASARIM KURUMLARI


University of Jordan, Faculty of Arts and Design (Amman, Jordan), Technological Educational Institute of Athens-TEI (Athens, Greece), Universitatea Nationala de Arte din Bucuresti, (Romania), Universitatea de Arta si Design Cluj-Napoca (Romania), School of Art & Design of Dalian Polytechnic University(China), HfBK - Hochschule für Bildende Künste (Dresden, Germany), Universidad Miguel Hernández de Elche, Facultad de Bellas Artes (Altea, Spain), Universidade do Estado de Santa Catarina (Florianopolis, Brasil), Hochschule für bildende Künste (Hamburg, Germany), China Academy of Art (Hangzhou, China), University of the Arts Helsinki (Helsinki, Finland), Marmara University Faculty of Fine Arts (Istanbul, Turkey), Kocaeli University (Kocaeli,Turkey), Freie Akademie (Köln, Germany), Selçuk University Faculty of Fine Arts (Konya, Turkey), Pontificia Universitad Catòlica del Perù (Lima, Perù), ENSBA- Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Lyon (France), South Valley University, Faculty of Fine Arts (Luxor, Egypt), Peoples' Friendship University of Russia, RUDN (Moscow, Russia), Aigaia School of Art and Design (Nicosia, Cyprus), University of Warmia and Mazury in Olsztyn(Olsztyn, Poland), Escola de Arte e Superior de Deseño Antonio Faílde-EASD (Ourense, Spain), ESAD Escola Superior de Artes e Design (Oviedo, Spain), Academy of Fine Arts, Julia Repin (St. Petersburg, Russia), Sakarya University Esentepe Campus (Sakarya, Turkey), Visva-Bharati University, Department of Graphic Art, (Santiniketan, India), Universidade Estadual de Campinas UNICAMP, (São Paulo, Brasil), Universitat Politècnica de València, Facultad de Bellas Artes de San Carlos (Valencia, Spain), Vilnius Academy of Arts (Vilnius, Lithuania), Academy of Fine Arts (Warsaw, Poland),

 

Bu festival katılan diğer sanat kurumları; Polytechnic University of Turin-Cinema Engineering Department, Teatro Stabile School Turin AAD Institute of Applied Arts and Design (Turin), Piazza dei Mestieri (Turin), Flic Circus School (Turin), Cirko Vertigo School, Grugliasco, Ars Captiva (Turin), Arte da mangiare (Milan), Progetti Mantelli (Turin), Theatron Teatro Antico Sapienza, Roma Sapienza Foundation Le antiche torri Language School (Sarnano)'dur.


Destek veren kurumlar; Turin Museums Foundation, Teatro Stabile Foundation (Turin), Piedmont Europe Theatre Foundation, Teatro Regio Foundation (Turin), Egyptian Museum Foundation, Giuseppe Verdi Conservatory (Turin), National Museum of Cinema, Film Commission (Turin), Piedmont Museum of contemporary art Castello di Rivoli, La Venaria Reale, Merz Foundation, Ettore Fico Museum, Spinola Banna Foundation, Museo Nazionale dell'Automobile, MAU Urban Art Museum (Turin), Polytechnic University of Turin-Architecture and Design Department, Theatron-Teatro Antico Sapienza, Roma Sapienza Foundation, International Book Fair of Turin, Circolo dei Lettori, Confucio Institute (Turin), Architettura in Città. Festival 2015 (Torino), Academy'dir.Prof. Dr. Salvo Bitont


Prof. Dr. Salvo Bitonti sinema ve tiyatro alanlarında yazarlık, yönetmenlik ve eleştirmenlik yapmakla birlikte; Albertina Üniversitesi Tiyatro, Sinema ve Tarih Bölümünde ders vermekte ve aynı zamanda Albertina Üniversitesi Torino Güzel Sanatlar Akademisinin Uluslararası Direktörü olarak görev yapmaktadır.


1914-1939 yılları arasında Syracuse'da Klasik Performans Sanatı konusunda çalışmalar yapmış, kariyerine Nikita Mikalkov ve Dario Fo gibi önemli isimlerin yanında staj yaparak ve Roma Üniversitesi'nde RAI çekim teknikleri ve kurgu dersleri vererek başlamıştır. Ünlü Çek tiyatro yönetmen Otomar Krejca'nın yanında öğrenci asistan olarak çalıştıktan sonra 1985 yılında Racine's Andromaque, 1987 yılında Ara of Hiero II of Syracuse ve devamında İtalya'nın Altar of Hiero II Tiyatrosu'nda galası yapılan Hystrio isimli tiyatro oyunlarını sahnelemiştir. Salvo Bitonti'nin diğer oyunları arasında Goethe imzalı Iphigenia in Tauris, Moliere imzalı George Dandin ve Joan of Arc bulunmaktadır. Prof. Dr. Salvo Bitonti, ilerleyen yıllarda tiyatro yazarı ve eleştirmeni Ugo Ronfani ile ortak çalışmalara imza atmış ve sonucunda 1993 ve 1994 yıllarında birçok festivalde seyirci karşısına çıkan The Automaton of Salzburg, A Bag of Sand ve Water, Dreams isimli tiyatro oyunlarını sahneye taşımıştır. 1995 yılında Steven Sodenberg'in Altın Palmiye Ödüllü filmi Sex, Lies and Videotapes'i tiyatroya uyarlamış, bu oyunda sinema ve tiyatroyu bir arada düşünmeyi sağlayacak yeni çalışmaların da habercisi olmuştur.
Prof. Dr. Salvo Bitonti 1996 yılında Fiuggi Europe Festivali'nde Silone or the Hope isimli oyunuyla En İyi Yönetmen ödülüne layık görülmüştür. Aynı dönemde sahneye koyduğu oyunları arasında Paola Gassman'ın rol aldığı Ugo Ronfani imzalı The Island of Dr. Moreau ve Virginia Woolf'un Celine ve Orlando eserlerinden uyarlanan I'm Semmelweiss bulunmaktadır. Prof. Bitonti, Atina, Budapeşte ve Valencia'da yer alan üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde dersler vermiş, Kahire'de düzenlenen Deneysel Tiyatro Festivali ve CIFET'in uluslararası jürisinde de yer almıştır.

 

www.nazanerkmen-fisad.blogspot.com.tr

 

Albertina
Albertina
FISAD 2015 Afiş
FISAD 2015 Afiş
FISAD 2015 Davet Mektubu
FISAD 2015 Davet Mektubu
FISAD 2015 Davetiye
FISAD 2015 Davetiye
From Athens TEI-Athens.gr, Emily Gaki
From Athens TEI-Athens.gr, Emily Gaki
From Lyon École nationale supérieure des beaux-arts, Nina Patin, Jerusalem Knights
From Lyon École nationale supérieure des beaux-arts, Nina Patin, Jerusalem Knights
Meno di 2 mesi all'inizio del Festival  Oltre sessanta Accademie e Scuole d'Arte e di Design da tutto il mondo
Meno di 2 mesi all'inizio del Festival Oltre sessanta Accademie e Scuole d'Arte e di Design da tutto il mondo
Ospita trenta accademie provenienti da tutto il mondo
Ospita trenta accademie provenienti da tutto il mondo
Prof Dr Nazan Erkmen
Prof Dr Nazan Erkmen
Prof Nazan Ermen Albertinada 1
Prof Nazan Ermen Albertinada 1
Prof Nazan Ermen Albertinada 2
Prof Nazan Ermen Albertinada 2
Prof. Dr. Salvo Bitonti
Prof. Dr. Salvo Bitonti