Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ahmet OZOL
 
«« Geri dön
 


AHMET ÖZOL
(1945,Gönen - Balıkesir )

1967 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü bitirdi. . Çorum İlköğretmen Okulu'nda iki yıl resim öğretmenliği yaptıktan sonra 1971 yılında İstanbul Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'ne asistan olarak girdi. 1973 Fransız Hükümeti'nin sanat bursuyla bir yıl Paris ECOLE NATIONALE SUPERIEUR DES BEAUX-ARTS' da kaldı. 1985 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü'nden Sanatta Yeterlik aldı. 1989 Doçent oldu.

1999 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Eğitimi Anabilim Dalı'nda Profesör oldu ve halen aynı üniversitede görev yapmaktadır. İlk kişisel sergisini, Ankara'da (Yaratım Sanat Galerisi) açtı. Çok sayıda karma sergiye, çeşitli grup sergilerine ve 10 kez "Marmara Sanat Grubu" sergisine katıldı. 31 kişisel sergi açtı. Özel koleksiyonlarda, kamu sektöründe ve müzelerde yapıtları bulunmaktadır.

Kökeninde şiirsel fantezi imgelerinin yer aldığı resimleri, doğa ve çevre temaları üzerine kuruludur.
Genellikle son çalışmalarında insan figürlerine ağırlık verilmiştir. Tekli ya da grup kompozisyonlarında Özol, kendine özgü doku ve renk değerleriyle yeni anlatımsal öğeler kurgulamıştır. Özellikle, son döneme damgasını vuran karakter, dokusal etkinin güçlü kullanılmasıdır. Tabloların yapılanmasında düzlemsel platformda düzenlenen elemanlarla, bazen simgesel soyutlamaya gidilmiştir. Ahmet Özol'un tablolarında, bireysel portre ifadesinden çok, kompozisyonların bütünündeki ifadeler önem taşımaktadır. Sanat eğitimcisi kimliğiyle de tanınan Özol, halen sanat çalışmalarını İstanbul' da Ziverbey'deki atölyesinde sürdürmektedir.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir

YURTDIŞI SERGİLERİ

1990 AAI Galeria Karl Strobl (Viyana-Avusturya)
1994 Moldavya Ressamlar Birliği Sanat Galerisi (Kişinev)
1995 K.K.T.C. Atatürk Kültür Merkezi (Lefkoşa)
1998 Cumhuriyetin 75. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında İslamabad'da (Pakistan)

National Gallery'de düzenlenen "Çağdaş Türk Resim Sanatı Sergisi'
2000 Varşova Belediyesi Sanat Galerisi (Polonya)
2004 K.K.T.C. Atatürk Kültür Merkezi (Lefkoşa)
2006 Anadolu Kültür Merkezi ( Paris Fransa )