Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Goren BULUT
 
«« Geri dön
 

 

 

GÖREN BULUT
(1945, Mürefte)

 

1945 yılında Mürefte'de doğdu. 1967 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü'nü bitirdikten sonra 1982 Londra Saint Martin's  School of Art'da Grafik ihtisasını, 1983 yılında Londra Chelsea School of Art'da Master of An programını tamamladı. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'ne Öğretim Görevlisi olarak atandı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Sanatta Yeterliğni aldı. 1989 yılında sırasıyla Yardımcı Doçent ve Doçent oldu. 1995 yılında Profesör olan Bulut, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde bir çok yönetim görevinde bulundu. 2005 yılında emekli olan Bulut, aynı yıl Yaşar Üniversitesi iletişim Fakültesi'nde göreve başladı.

 

Bulut. 1998 yılında Macaristan'ın Csongrad kasabasında düzenlenen VIII. PlainAir Uluslararası Sanat Kampına, 1999 yılında Turunç'taki IAM Internationale Akademie Sanat Kampına, 2005 yılında XV. Plain-Air Uluslararası Sanat Kampına katıldı. 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafık Bölümü'nün düzenlediği 1.Uluslararası Grafik Öğrencileri Buluşması'nı organize etti.1991 yılında Pololonya Krakow Baskı Trienaline, 1998'dc Macaristan Joseph Atilla Üniversitesi'ne, 2005 yılında Macaristan Budapeşte Sanat Akademisi ve Romanya Temeşvar Güzel Sanatlar Akademisi'ne inceleme gezileri yaptı. Yurt içinde ve dışında pek çok kişisel ve karma sergi açan sanatçı, halen çalışmalarını İzmir'deki atölyesinde sürdürmektedir.

İlk kişisel sergisini 1978'de, Ankara'da (Sanat Kurumu) açan sanatçı, akrilik ve yağlı boya tekniğindeki çalışmalarında, genellikle soyut-anlatımcı bir üslubu benimsemekte, daha çok da portreye ağırlık vermektedir. Gören Bulut'un bu tür resimleri, biçimin doğal yapısından yeni görsel fizyonomiler oluşturma amacına yönelik renkçi bir etkinliği gündeme getirir.

ÖDÜLLER

1987 DYO Sergisi (Mansiyon)
1993 Ahi Evran Resim Yarışması (Başarı Ödülü)
1995 56. DRHS (Başarı Ödülü)