Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ali ZARIN
 
«« Geri dön
 

ALİ ZARİN
(1969, Konya)


1969 Yılında Konya Ereğli'de doğdu. Orta öğrenimini Konya Gazi Lisesinde yatılı olarak tamamladı. İstanbul Üniversitesi İşletme (İng.) Fakültesi'nde okurken sanata olan ilgisinin ağır basmasıyla profesyonel olarak resme başladı. İlk olarak 1985 yılında Konya Karma Sergisine katıldı. Kendi çabaları ile oluşturduğu kendine özgü tarzı sayesinde resim sanatının ustalarından da övgüler almaktadır. Beş kişisel sergisinin dışında karma olarak düzenlenen sergilerde de eserleri ilgi görmüştür.

Konu olarak Anadolu kadınının çalışma koşullarını seçen sanatçının eserleri hem anlatım dilindeki yalınlığı hem de renklerindeki canlılığıyla fark edilmektedir.

Anadolu'da köy yaşamı renkli olduğu kadar zordur da. Hele kadınsanız daha da zor..... Her mevsim, her koşulda çalışır kadın Anadolu'da. Sanatçının eserlerinde hep bir yerlere giderken görürsünüz onları, veya bir şeyleri taşırken yada bir işi yaparken ...

Adını kök boyası kırmızısından alan sanatçı kırmızıyı etkili kullanmasıyla tanınır. Sadece kırmızıyı değil tüm renklerin en can alıcı parlaklığı vardır paletinde. Kentlerin soluklaşmış renklerinin ve griliğinin aksine kırsal hayatın daha kırmızı daha mavi daha sarı olan renkleri yaşayanlarını da aynı renge boyuyor olsa gerek.

Ressam, gözlemlediği doğanın renklerini içinde damıtarak en canlı haliyle sunar izleyiciye. Renkleri bu armoniyle yan yana getirmek cesaret ister. Bu denli sevilmesinde bu cesaretin payı büyüktür.

Bu gerçekçilikle ve renklerin armonisiyle bezenmiş Alizarin eserleri ARTRA Sanat Galerisinde daha boyası kurumadan izleyicisiyle buluşmaktadır.

Sanatçı çalışmalarını Ankara'daki atölyesinde sürdürmektedir.

SERGİLERİ

2002 - Artra Sanat Galerisi
2003 - Artra Sanat Galerisi
2004 - Artra Sanat Galerisi
2005 - Artra Sanat Galerisi
2006 - Artra Sanat Galerisi