Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Hasan SAYGIN
 
«« Geri dön
 

HASAN SAYGIN
(1958, Karamanlı- Burdur)

Fransa, İspanya, Belçika, İsviçre ve Amerika'da önemli koleksiyonerler tarafından tanınan ve tabloları yüksek fiyatlardan satın alınan ender Türk ressamlarından olan Hasan SAYGIN İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda okuduktan sonra 1982 yılında Paris'e yerleşti. Çalışmalarına halen Paris yakınlarında bulunan evindeki atölyesinde devam etmekte olan Hasan Saygın 1958 Karamanlı-Burdur doğumlu olup, evli ve iki çocuk sahibidir.

Hasan Saygın'ın kendine has yorumu ve tarzıyla yaptığı tabloları herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabilir. Rönesans ressamlarına saygı niteliğinde onlardan alıntılar yaptığı tablolarında da Nü'lerinde ve Natürmort'larında bu yorum ve tarz hemen dikkat çeker.
Saygın'ın 1997 yılına kadar yaptığı çalışmaları Fransa'nın ünlü sanat eleştirmenleri Alain Coudert , Marc Herisse ve Christian Germak tarafından bir kitap haline getirilmiş ve 1997'de 2.000 adet basılmıştır.

1983 yılından bu yana uzun yıllar Paris'te Place des Vorges'de GALERIE 26 , yine Paris'te Rue de la Paix'de GALERIE VENDOME gibi tanınmış galerilerle çalışmış olan Hasan Saygın'ın eserleri bugüne kadar onlarca kişisel ve karma sergide sergilenmiştir. Tabloları, bir kısmı bugün hayatta olmayan BUFFET, VIDALENS, HILAIRE, WEISSBUCH, BABOULENE, AMBILLE ve BARDONE gibi ünlü çağdaş Fransız ressamlarının eserleriyle birlikte sergilenmiş olan Hasan Saygın'ın ismi Fransız çağdaş resminde yukarıdaki isimlerle birlikte anılmaktadır.

Saygın'ın 50'ye yakın tablosu 2006 yılı sonunda Fransa'nın güneyindeki DRAGUIGNAN müzesinde sergilenmiş ve yaklaşık 1.500 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.