Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Nuran Altıata KUZULUGİL
 
«« Geri dön
 


NURAN ALTIATA KUZULUGİL

1958 yılında İ.D.G.S.A. Resim Bölümü Zeki Kocamemi Atölyesi'nden mezun olduktan sonra bir süre Şişe ve Cam Fabrikası'nda desinatör olarak çalıştı. 1960'tan sonra yaşamını Ankara'da sürdüren sanatçımız, bir devlet kuruluşunun teknik bürosunda çalıştı, Erkek Teknik Öğretmen Okulu'nda ders verdi.

Emekli olduktan sonra 12 yıl Başak Sigorta Sanat Galerisi'nde galeri yöneticiliği yaptı. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği ve Akademi Mezunları Derneği  üyesi olan Altıata, bu süre içinde sanat çalışmalarını da sürdürerek yurt içi ve yurt dışında çeşitli karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı.

 

BRHD üyesidir. Kişisel sergiler açmış, karma sergilere katılmıştır.

 

Nuran Altıata Kuzulugil, önceleri, resimlerinde çalışan kadınları işleyen sanatçı, daha sonra savaş yıllarını yaşadığı İstanbuldaki çocukluğuna yönelmiş, çocuk gözü ile vapurda, sokakta, evlerde gözlemlediği, ancak iç dünyalarını tanımadığı kadınları tuvaline taşımıştır. Ona göre bu, salt nostaljik bir eğilim değil, toplumca içinde yaşamakta olduğumuz kaostan kaçış, insan belleğinin başarabildiği ayıklama ve çocuk saflığı ile yaratılabilen bir düşler dünyasında mutluluk aranışıdır. Zamanla bu figürler, duygu ve düşüncelerini ifadede bir araç, bir enstrümana  dönüşmüş, özgün çalışmasının vazgeçilmez unsurları olmuştur.