Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Asli SONMEZLER
 
«« Geri dön
 

ASLI SÖNMEZLER
(1983, İstanbul)


Aslı Sönmezler 19 Mayıs 1983 yılında İstanbul'da doğdu. Sanat, hayatının en küçük yaşlardan beri bir parçası oldu. Üniversite yıllarında, ilk bir meslek bocalaması yaşayarak tasarıma, illüstrasyona hatta liderlik ve politik aktivitelerine kaymaya çalışsa dahi hayat ona gerçek hayallerinin peşinden koşması gerektiğini defalarca değişik şekillerde gösterdi. Dört sene boyunca, uyumadan çalıştı, kendini günümüz sanatının ilerlemesine, sorunların çözülmesine, yaratıcılık felsefesinin açıklamasına, seramiğe din ve sanat tarihine adadı. Bir çok başarılı sergiye imza attı.

Daha sonra ani bir kararla üniversitenin son döneminde okula ara verdi ve Avrupa , Güney Amerika ve Türkiye'yi sırt çantasıyla gezdi. Kendi değimiyle görsel hazinesini, bakış açısını genişletti.

2007 yılının başında Amerika'daki okuluna, Savannah College of Art and Design'a geri dönerek Güzel Sanatlar Resim Bölümü diplomasını aldı. En son olarak Tershane Fabrika Günleri ve Cow Parade İstanbul 2007'de ineğini ve işlerini sergiledi.

Resimlerimi içgüdülerime dayanarak ve Yaradan vergisi yeteneğimle boyuyorum/çiziyorum. Bazı bölgelerde geliştirdiğim yeni tekniği uyguluyorum. Mat, parlak ve dokulu bölgelerin bileşimiyle altı- sekiz ? dokuz köşeli yıldız kompozisyonları yaratıyorum. Desenler, organik şekiller, hayvanlar, kız arkadaşlarım ve kendim (cin kızlar) , perspektif ? mimari , matematik, ve tasarımdan ilham alıyorum. Her resme, harfe, figüre, sayıya, çizgiye, hikayeler ve anlamlar yüklüyorum. Manik-depresifliğimi ve dini inançlarımı sembolize ediyorum.

Grafiti, sembolizm, itiraf sanatı, Yaradan'ın Evrim sanatı, kavramsal sanat, modernizm, abstrakt, dini sanat akımlarının toplamını ve bir sonrasını yapıyorum; ?evrim geçiren sanatı' bir suru fikri bir araya toplayarak, zaman ve yapım surecinde gelişen sanatı.

Aslı Sönmezler