Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Jale Nejdet ERZEN
 
«« Geri dön
 


JALE NEJDET ERZEN
(1943, Ankara)

1967-1974 yılları arasında Los Angeles Art Center College of Design'da resim eğitimi alan Jale Erzen, Los Angeles Art Association sergilerine katıldı. Aynı dönemde Amerika ve Avrupa müzelerinde araştırmalar yaptı ve Los Angeles sanatçıları üzerine yazılar yayımladı. 1981'de İTÜ Mimarlık Fakültesinde Mimarlık Tarihi doktorasını tamamladı. 1986'da Fulbright bursu ile ABD'de konuk profesör oldu. Sanatçı 1974'den beri ODTÜ Mimarlık Fakültesinde öğretim üyeliği görevini sürdürmekte ve sanat, estetik ve sanat tarihi dersleri vermektedir.

 

Sanatçı Jale Nejdet Erzen, 1981-1984 yıllarında Boyut Plastik Sanatlar Dergisinin çıkmasında ve 1992'den bu yana Sanart Derneği'nin uluslararası sempozyumlarının hazırlanmasında önemli katkılarda bulundu.

1971'den bu yana yurtiçi ve yurtdışında çeşitli karma sergilere katıldı ve kişisel sergiler açtı. Sanatçı 1974'den beri ODTÜ Mimarlık Fakültesinde öğretim üyeliği görevini sürdürmekte ve sanat, estetik ve sanat tarihi dersleri vermektedir.

 

1990 yılında Fransız Kültür Bakanlığı sanat ve edebiyat dalında şövalyelik madalyası, 2000 yılında Istanbul Sanat Fuarı en iyi eleştirmen ödülü almıştır. Yayınlanmış kitapları arasında Mimar Sinan Dönemi Cami Cepheleri, Mimar Sinan ve Külliyeleri, Mimar Sinan: Estetik bir Analiz, Sabri Berkel, Mehmet Aksoy, Erol Akyavaş bulunmaktadır. Bunların yanında Boyut Plastik Sanatlar Dergisi, Arredemento Mimarlık ve mimarlık dergilerinde ve yabancı yayınlarda Türk sanatı, mimarlık ve estetik üzerine makaleler; yurtdışı yayınlarda estetik, Islam ve Osmanlı estetiği üzerine yazıları bulunmaktadır.

1973'den bu yana, Los Angeles Art Association'dan başlamak üzere yurt dışında ve Türkiye'de resimlerini sergilemiştir, Türkiye'de ve yurt dışında özel ve resmi koleksiyonlarda resimleri, yurtiçi ve dışında sergi küratörlükleri ve resim jürilikleri vardır.

 

SANATÇININ YORUMU
 

"Herşeyden önce ressam olduğumu düşünürüm; ama bu bir meslek olmaktan çok benim için dünya ile bir yakınlaşmadır. Uzun yılların farklı diyaloglarında zaman zaman çeşitli ilgiler ön plana geldi ve dünya ile bağlarım derinleşti. Bazen de resme bir kompositör gibi yaklaşarak gördüklerimin renk, vuruş, ritminde kendimi duymaya çalıştım. Birikimler beni giderek daha yoğun ve daha sakince doğaya gönderiyor"                                              

 

Jale Nejdet Erzen