Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ayten Yetis DOGU
 
«« Geri dön
 

 

AYTEN YETİŞ DOĞU
(1941, İstanbul)

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nde Adnan Çoker ve Özdemir Altan Atölyelerinde öğrenim gören Ayten Yetiş Doğu, 1966 yılında Nurullah Berk Atölyesinden mezun oldu. 1967-1970 yılları arasında Viyana'da resim çalışmalarında bulundu. 1972-1975 arasında çalışmalarını Almanya'da sürdürdü.

Sanatçı ikisi yurtdışında olmak üzere toplam yimi kişisel sergi gerçekleştirdi ve çok sayıda karma sergiye katıldı.

Sanatını, renk, ışık, gölgeyi vurgulamak olarak betimleyen sanatçı halen çalışmalarını İstanbul'da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Sanatçı Hakkında;

1972'de ilk sergisini Ankara'da açan Ayten Yetiş Doğu'nun resmi düşünüldüğünde şu başlıklar akla gelebilir: Titizlik, ayrıntıya gösterilen özen, sessizlik, arınma ve sonsuzluk duygusu; bir de mavi.

Sanatına bağlılığı ve yaklaşımındaki titizlik temeli oluştururken, arınmayı başararak kullandığı "detay" ve bütün bunları cebine koyup peşine düştüğü mavi.

Mavi'yi o denli seviyor ki Ayten, ondan ayrılmamak için, onunla ortaya çıkarabileceği konulara yöneldiğini bile düşünmeye başladım!

Ardından gittiği mavi, bu kez onu, "nazar boncuklarına" ve "denizlerin dibine" ulaştırmış. Böylece adı "Mavi" olan ve sadece nazar boncuklarıyla, deniz dibi resimlerinden oluşan sergisinde gene başköşedeki yerini alıyor mavi.

İnsan kadar eski, özellikle gözden çıktığı kabul edilen kötü enerjiyle olumsuz sonuçlara neden olabilen "nazar"a karşı geliştirilmiş kalkanlardan biri ve en popüler olanı "Nazar Boncukları"; artık onlar Ayten'in nazar boncukları; kendi form anlayışıyla oluşturduğu, mavi'nin öncülüğünde ortaya çıkan sürpriz nazarlıklar...

Deniz dibi'ne gelince; İstanbullu, üstelik Boğazlı olan Ayten uzun yıllar denizleri ve onları sınırlayan karaları resmetti; hani şu ünlü peyzajlarını yaptı. Artık altına iniyor denizlerin. Kendine özel yapısı ve canlılarıyla tuvale aktarırken, gene Aytence bir dünya kuruyor. Sessiz, arınmış ve sonsuzluk duygusu veren ama mavi'nin soğukluğunu tatile çıkaran resimler bunlar...

"Mavi" önde, Ayten peşinde, bakalım bu yolculuk daha başka nerelere doğru sürecek?..

Fatma Ekeman