Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Ali CANDAS
 
«« Geri dön
 


ALİ CANDAŞ
(1940, Trabzon-Beşikdüzü)

1956 yılında özel yetenekli öğrenci olarak girdiği Çapa İlköğretim Okulunda (Resim Semineri) üç yıl eğitimden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'ne girdi. Eğitimini tamamladıktan sonra resim-iş öğretmeni olarak orta ve yüksek öğretim kurumlarında görev yaptı.

Elli kişisel sergi açan sanatçı, aralarında 1988 yılında aldığı TBMM Resim Yarışması Birincilik ile 1987 yılında aldığı DYO Yarışması Mansiyon Ödülleri olmak üzere altı ödül aldı.

Halen Marmara Üniversitesi Resim-İş Eğitimi Bölümü'nde öğretim üyesi olan Ali Candaş, resim çalışmalarını İstanbul'da sürdürmektedir.

 

Çalışmalarına İstanbul'da ki atölyesinde devam eden Ali Candaş, ilk sergisini 1971 de açtı. Ali Candaş bugüne kadar 56 kişisel sergi açmıştır. Eserleri önemli koleksiyonlarda yer almaktadır.

 

*  *  *


Ali Candaş'ın sanatı için "Resim sanatında figürü ana motif olarak almış olmakla beraber, onu belli ölçülerde sanatsal motife yedirerek gizleyen eğilimler, sanatçının tutumuna göre farklı biçim kavrayışları üzerine kuruludur. Bu noktada figürü anlamlandırma yönünde benimsenecek ifade tarzı, aynı zamanda ona kimliksel bir vizyon da kazandırır. O nedenle kökeninde figüratif karakterin temel işlevini üstlenmiş olan bütün yorumlar, alt yapıdaki bu temel unsuru gözden uzak tutmadan resimsel formu kendi kalıbı içinde işler, geliştirir ve rengi ona göre uyumlandırır...

 

Ali Candaş'ın resimlerinde renk bağlamında gözlemlenen bir başka olgu, turuncu, mavi ve kırmızı gibi sık uygulanan renklerin arasına giren gri ve beyazın yarattığı ilişkisel estetik vurgusunun kavrayıcı etkisidir. Bu etki, sanatçının çalışma tekniğine pentürün yarattığı işlek bir dinamizm katar. Son yıllarda genellikle ihmal edilen ve grafiğe ağırlık vermenin yarattığı soğuk etkiyi önemsemez görünen yaygın tutumun aksine, boyanın ağırlığını tuvale yedirme yönünde kendini gösteren bu tekniğin çekiciliği olmalıdır Ali Candaş'ın resimlerine gösterilen ilginin nedenlerinden biri. "

 

Prof. Kaya Özsezgin