Çevrimiçi üyeler    
Çevrimiçi üyeler :
Çevrimiçi ziyaretçiler :
» Görsel Sanatçılar Ansiklopedisi » Çağdaş Türk Sanatçıları » Sanatçı Detayı  
Google Sitede
ÜNLÜ TÜRK SANATÇILARI
GÜNÜMÜZ TÜRK SANATÇILARI
ÜNLÜ YABANCI SANATÇILAR
SANATÇI
Aydemir OKMEN
 
«« Geri dön
 

 

AYDEMİR ÖKMEN

 

Sanatçı, soyut figüratif resimlerinde, gündelik hayata ve güzelliğe özgün bir yaklaşım getiriyor. Resimlerindeı Anadolu'nun zengin mitolojisinden alan ana tanrıça ve kadın figürleri, günlük yaşamdan figürler ile iç içe işleniyor.

 

Akademik eğitimine 1969 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde başlayıp 1974 yılında Devrim Erbil atölyesinden mezun olan Aydemir Ökmen 10 kişisel sergi açmamasına karşın yaşadığı çağ ve ülkenin çalkantılı süreci ile birebir örtüşen üretken bir sanat hayatı olmuştur.

 

Sanatçının resimlerinde konu bağlayıcı bir unsur olmaktan çok resmin olanaklarının açılımında yardımcı bir unsurdur. Resimde iki boyutlu anlayışı prensip edinen sanatçının çarpıcı renk kullanımı ile beslenen figürlerinde çağdaş bir yorum ile kilim motiflerinin tadı seçilir. Sergilenen işler Anadolu'nun zengin mitolojisinde yer alan Anatanrıça ve kadının güzelliği, doğurganlığı ve yapıcılığına duyulan hayranlığın da bir göstergesidir. Aydemir Ökmenin, yüzyıllardır içinde yaşayıp soluduğumuz kültürün sanatçının renkleri ile çağdaş formlarda buluşmasına tanıklık ediyoruz.